• Link został skopiowany

Na Śląsku powstanie wyjątkowa fabryka. Budowa pochłonie ponad osiem miliardów złotych

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje zbudować w woj. śląskim nowy zakład, w którym produkowany będzie... wodór. Postawienie obiektu pochłonie ponad 8,5 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl

Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli zespołu instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych, inwestujących w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Inwestuje w innowacje i rozwój przedsiębiorstw, a także wspiera ekspansję polskich firm na zagraniczne rynki. To właśnie ona stoi za pomysłem zbudowania na Śląsku nowej fabryki produkującej wodór.

Zobacz wideo

Nowa polska fabryka wodoru. Obiekt za ponad 8 mld złotych powstanie na Śląsku

ARP stworzy produkcyjny ośrodek w ramach spółki joint venture założonej wraz z zewnętrznymi partnerami. Prezes agencji Michał Dąbrowski w wypowiedzi udzielonej Polskiej Agencji Prasowej nie zdradził jednak, o jakich firmach mowa. Dodał jedynie, że jednym z partnerów jest spółka technologiczna. Budowa obiektu ma pochłonąć ok. 1,5-2 mld euro. Agencja zamierza już w przyszłym roku zainwestować w rozwój projektu 600 mln zł. Część ze środków potrzebnych na sfinansowaniu przedsięwzięcia ma pochodzić także z Europejskiego Banku Wodorowego.

Wytwarzany w zakładzie wodór ma być wykorzystywany na potrzeby nie tylko przemysłu, ale także transportu, zwłaszcza komunikacji zbiorowej. "Myślę, że będzie to coś, co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu, ekologii – stwierdził Michał Dąbrowski. "Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie "game changer" dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku – dodał prezes ARP.

Polski sektor wodorowy w powijakach. Ma szansę na szybki rozwój

Należy dodać, że polski sektor wodorowy rozwija się dość powoli, jednak ma duży potencjał. Jak informuje portal gramwzielone.pl jeszcze w tym roku na terenie Energetycznego Klastra Oławskiego w Gaju Oławskim (okolice Wrocławia) uruchomiona została pierwsza komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru. Pierwszym z jego odbiorców ma być operator komunikacji miejskiej z Wałbrzycha. Także największa polska prywatna spółka z sektora energetycznego, Polenergia, poinformowała niedawno, że będzie dostarczać wodór na potrzeby floty rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Rzeszów.

W rozwoju wodorowego przemysłu w Polsce z pewnością pomoże przyjęty właśnie projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. "Ustawa wodorowa" wprowadzi stosowne zasady dotyczące m.in. przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru, a także ureguluje kwestie tworzenia w przyszłości infrastruktury produkcyjnej. Teraz jednak dokument musi przejść jeszcze cały proces legislacyjny.

Więcej o: