SCT w Warszawie od 1 lipca. Kto musi mieć naklejkę i kto nie wjedzie? ZDM wyjaśnia

Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT. Trwa już kampania informacyjna i montowane jest oznakowanie strefy. Kierowcy mogą szybko sprawdzić, czy ich pojazdy spełniają wymagania SCT, co jest ważne, ponieważ według ZDM aż 97 proc. posiadaczy aut nie musi się martwić o żadne ograniczenia czy naklejki.

Kto podlega nowym przepisom?

W pierwszym etapie SCT obejmie stosunkowo niewielką liczbę pojazdów. Zakaz wjazdu dotyczy aut benzynowych starszych niż z 1997 roku oraz samochodów z silnikiem Diesla starszych niż z 2005 roku. Szacuje się, że tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie nie spełnia wymogów SCT.

Jednak połowa z tych 3% to pojazdy, które kwalifikują się do jednego z kilku rodzajów wyłączeń przewidzianych ustawowo lub ustanowionych przez Radę Warszawy. Dzięki tym wyłączeniom prognozowany jest znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11 proc. i pyłów zawieszonych o 20 proc.

Jak Sprawdzić swój pojazd?

Warszawscy kierowcy mogą szybko i łatwo sprawdzić, czy ich pojazd spełnia wymogi SCT. Na stronie um.warszawa.pl/SCT dostępny jest prosty formularz, który na podstawie podstawowych informacji o pojeździe (rok produkcji i rodzaj paliwa oraz opcjonalnie norma emisji spalin) podaje, czy samochód spełnia wymogi strefy. Cała operacja trwa około 30 sekund.

Jeśli pojazd spełnia wymogi strefy, kierowca nie musi podejmować żadnych dodatkowych kroków ani składać wniosków. Taki samochód nie wymaga żadnej naklejki. Jeśli pojazd nie spełnia wymogów, program poinformuje o dalszych krokach.

Wyłączenia i naklejki

Trzy podstawowe wyłączenia dla osób fizycznych to:

  • Zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tu podatków.
  • Bycie seniorem (ukończone 70 lat) bez dodatkowych wymogów.
  • Posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Wniosek o naklejkę potwierdzającą prawo do wyłączenia można złożyć online przez stronę um.warszawa.pl/SCT. Osoby preferujące załatwianie spraw osobiście mogą odwiedzić punkt przy ul. Chmielnej 124, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Informacje o SCT można uzyskać telefonicznie w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115, którego pracownicy są przeszkoleni w zakresie funkcjonowania strefy. Straż Miejska będzie kontrolować przestrzeganie zasad SCT, a wjazd do strefy bez uprawnień będzie karany.

Warszawa będzie poligonem doświadczalnym

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza SCT na taką skalę. Z doświadczeń stolicy będą korzystać inne miasta oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Strefa Czystego Transportu w Warszawie ma być krokiem w stronę poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców, ale trzeba pamiętać, że jej wprowadzenie wymuszone jest też przez unijne dyrektywy.

Co ważne, na początku większość kierowców nie będzie musiała podejmować żadnych działań, a dla tych, którzy nie spełniają wymogów, przewidziano wyłączenia i możliwość uzyskania naklejek. Kontrole nad przestrzeganiem zasad będą prowadzone przez Straż Miejską, a kampania informacyjna ma pomóc w sprawnym wdrożeniu nowych przepisów. W czerwcu ruszyła też miejska kampania informacyjna dotycząca SCT. Na ulicach Warszawy zostaną zamontowane dodatkowe znaki informacyjne, które pomogą kierowcom zorientować się w nowych przepisach i ewentualnie zmienić trasę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.