Kierowcy, przygotujcie portfele. Stawki ubezpieczenia OC mogą ostro wzrosnąć

Możliwe, że już wkrótce kierowcy będą musieli płacić więcej za ubezpieczenia. Skąd taki wniosek? Dane przedstawione przez Ośrodek informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie pozostawiają złudzeń. Ubezpieczyciele w pierwszym kwartale 2024 roku wypłacili ponad 4,9 mld zł z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. To o ponad 900 mln zł więcej niż rok wcześniej!

Jak zauważają przedstawiciele UFG, w pierwszym kwartale właściciele pojazdów i poszkodowani zgłosili ubezpieczycielom 249 tys. szkód z ubezpieczenia OC oraz ok. 206 tys. szkód z AC. To daje łącznie niemal 455 tys. szkód w porównaniu do 417,6 tys. szkód zgłoszonych w tym samym okresie w 2023 roku. "W ostatnich latach w okresach porównywalnych rok do roku liczba szkód spadała, tym razem obserwujemy wzrost o blisko 9 proc." - dodają reprezentanci funduszu.

Zobacz wideo

Duży wzrost wypłacanych odszkodowań

W związku z rosnącą liczbą szkód naturalnie podskoczyła także łączna kwota wypłaconych odszkodowań. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ubezpieczycieli do UFG, od stycznia do marca 2024 roku wypłacili oni ponad 4,9 mln zł z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, w tym ponad 2,8 mld zł z OC i ponad 2,1 mld zł z AC. Rok wcześniej była to łącznie kwota nieco ponad 4 mld zł, w tym ok. 2,3 mld zł z OC i ok. 1,7 mld zł z AC. Mowa więc o ok. 22,5 proc. wzroście.

Warto dodać, że liczba aktywnych umów obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego wyniosła na koniec marca 2024 roku 28,83 mln, zaś liczba aktywnych umów dobrowolnego ubezpieczenia AC - 7,43 mln (stosunek AC/OC wyniósł 25,8% wobec 25,4% przed rokiem). Można więc twierdzić, że polscy kierowcy nie tylko kupują coraz więcej pojazdów, ale także chętniej decydują się na wykupienie autocasco i nie polegają wyłącznie na obowiązkowym OC.

Ubezpieczenia będą coraz droższe. Wkrótce stawki mogą poważnie wzrosnąć

Niestety, takie dane nie napawają optymizmem. Ubezpieczyciele z pewnością będą dążyć do podwyższenia cen ubezpieczeń. Co więcej, pewne wzrosty można zaobserwować już teraz. Specjaliści z rankomat.pl odnotowali aż 17,3 proc. podwyżkę cen OC w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Mowa tu o średniej kwocie 575 zł. W obliczu coraz wyższych kosztów, jakie ponoszą firmy ubezpieczeniowe, możemy spodziewać się powtórki z 2015 roku. Wtedy też w ciągu dwóch lat średnia cena OC podskoczyła o zawrotne 85 proc.

Co więcej, na wzrost cen ubezpieczeń z pewnością wpływ będzie miała nadchodząca ustawa o ubezpieczeniach. Związana jest z implementacją unijnej dyrektywa, która określa minimalne wysokości sum gwarancyjnych. Mowa o kwocie 6 mln 450 tys. euro w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych lub 1 mln 300 tys. euro w odniesieniu do jednej osoby poszkodowanej. Resort finansów twierdzi jednak, że podwyższenie sum gwarancyjnych powinno mieć jedynie marginalny wpływ na wysokość składek OC. Przyszłość pokaże, czy takie przewidywania okażą się prawdziwe...

Czy stawki ubezpieczeń wzrosną?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.