Kierowca dostał 5000 zł mandatu, bo znowu to zrobił

Kierowca samochodu osobowego jechał z prędkością aż 124 km/h w obszarze zabudowanym. Mężczyzna już wcześniej był karany za zbyt szybką jazdę, dlatego lekceważący stosunek do przepisów przypłacił srogim mandatem oraz zatrzymanym prawem jazdy.

Policjanci z drogówki jak mantrę powtarzają, że nadmierna prędkość prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Pośpiech oraz brak uwagi i koncentracji może doprowadzić do tragedii. Niestety, zmotoryzowani nagminnie lekceważą ograniczenia prędkości i swoim zachowaniem zagrażają innym użytkownikom drogi. Kolejny przykład braku wyobraźni pochodzi i brawury z województwa śląskiego.

Prędkość 124 km/h na pięćdziesiątce

We wtorek 5 marca w obszarze zabudowanym gliwiccy policjanci zatrzymali kierowcę, który jechał bardzo szybko. 52-latek prowadzący Mazdę 6 w Wilczy na ulicy Gliwickiej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, pędził aż 124 kilometry na godzinę. Tak wskazał policyjny miernik laserowy, wykorzystywany w codziennej pracy przez funkcjonariuszy.

Poprzednia wpadka niczego nie nauczyła kierowcy

Jazda z prędkością ponad dwa razy wyższą od dozwolonej została surowo ukarana. Mężczyzna za popełnione wykroczenie zgodnie z taryfikatorem powinien otrzymać 2500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Tak jednak się nie stało. W trakcie sprawdzeń w policyjnych bazach danych okazało się, że zmotoryzowany już ma na koncie karę za przekroczenie prędkości. W warunkach recydywy dostał więc 5000 złotych mandatu. Na koniec w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym funkcjonariusze zatrzymali 52-latkowi prawo jazdy na trzy miesiące.

Jeśli mężczyzna zignoruje zakaz jazdy i zostanie przyłapany za kierownicą, zatrzymanie uprawnień zostanie wydłużone na kolejne 3 miesiące, czyli łączny czas trwania zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi wyniesie 6 miesięcy. W przypadku gdy policjanci po raz trzeci ujawnią, że kierowca porusza się pojazdem w okresie 6-miesięcznego zakazu, będzie wiązać się to z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami. Taka osoba musi wtedy ponownie rozpocząć kurs na prawo jazdy i zdać egzamin na kierowcę.

Podwójna kwota mandatu za niektóre wykroczenia

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną. Zmotoryzowani przyłapani na wybranych przewinieniach dwukrotnie w ciągu dwóch lat otrzymują podwójną kwotę mandatu. Do grupy takich wykroczeń zalicza się właśnie przekroczenie prędkości. Więcej o karach dla zmotoryzowanych piszemy na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kierowca pędził na czołówkę z tirem
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.