Metoda na mObywatela. Oszuści mają na celowniku także kierowców. Prawko, punkty i OC

CERT Polska poinformował o ataku cyberprzestępców na użytkowników mObywatela. Nie chodzi jednak stricte o hakowanie popularnej aplikacji, a wysyłanie fałszywych wiadomości do odbiorców. Poza utratą dostępu do bankowości internetowej możemy utracić również wrażliwe dane osobowe.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozwój technologiczny to nie jest wyłącznie sielanka. Wraz z zyskiwaniem coraz to większych nowinek czeka na nas coraz to więcej furtek do utraty wrażliwych danych. Tym razem na celowniku hakerów są użytkownicy aplikacji rządowej mObywatel.

Zobacz wideo Goodwood Festival of Speed - wizyta na jednej z najlepszych imprez motoryzacyjnych na świecie [AUTOPROMOCJA]

Jako pierwszy te nieciekawe wieści przekazał CERT Polska. Jest to zespół do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. W sukurs za specjalistami poszły kolejne serwisy technologiczne. Ich komunikaty są jasne — od pewnego czasu obserwują zagrożenie dla użytkowników smartfonów z systemem Android, którzy mogą nieświadomie zainfekować swój telefon złośliwym oprogramowaniem. 

Fałszywy SMS. Sprawdź dokładnie jego treść

A trik cyberprzestępców jest banalnie prosty. Poprzez wiadomości SMS podszywają się pod aplikację mObywatel. W treści znajduje się link, który prowadzi do fałszywego sklepu z aplikacjami, skąd możemy pobrać rządowy program cybernetyczny. Ich wybór wcale nie dziwi. Po lipcowych aktualizacjach w mObywatelu znalazł się wreszcie cyfrowy dowód, który stanowi bazę wszystkich naszych dokumentów. 

Cert Polska apeluje o dokładne sprawdzanie źródła pochodzenia wiadomości i korzystanie przez użytkowników Androida wyłącznie ze sklepu Google Play. Nie dajmy się zwieść — warto poświęcić chwilę czasu na prześledzenie treści SMS-a, oraz prawidłowej ortografii, np. literówkom czy interpunkcji. Jeśli nie jesteśmy pewni treści, warto skontaktować się z nadawcą, a przy niepowodzeniu prześledźmy źródła internetowe w poszukiwaniu brakujących informacji.

mObywatel wobec kierowców. Pełen przegląd historii auta

Lista udogodnień w aplikacji mObywatel wobec kierowców jest naprawdę spora. Znajdziemy tam swoje elektroniczne prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Sprawdzimy więc ilość punktów karnych na naszym koncie oraz termin ważności polisy. Co więcej, po lipcowej aktualizacji trafimy również na historię pojazdu oraz jego normę spalin. To duża pomoc dla poszukujących używanego auta, a także dla mieszkańców największych miast, w których pojawią się niebawem utrudnienia związane z wprowadzeniem tzw. Stref Czystego Transportu. Źródło: CERT Polska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.