Zakaz jazdy w Niemczech 15 sierpnia. Takich krajów jest więcej [LISTA]

Niemal cała Europa będzie obchodzić święto z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oznacza to również utrudnienia w ruchu drogowym dla kierowców ciężarówek. Sprawdzamy obostrzenia dla poszczególnych krajów.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Choć 15 sierpnia kojarzymy w Polsce głównie z obchodami Święta Wojska Polskiego, to kościół katolicki celebruje jednocześnie Wniebowzięcie NMP. Z tego powodu firmy transportowe muszą przygotować się na utrudnienia w jeździe po Europie. Wymieniamy najpopularniejsze kraje:

Zobacz wideo Przewrócony tir zablokował autostradę. Pomógł dopiero specjalistyczny ciężki sprzęt

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych obowiązuje przez cały rok w niedzielę i święta przez cały rok, w godzinach 00:00 - 22:00, a w okresie wakacyjnym również częściowo w soboty. Mimo to, 15 sierpnia nie wprowadzono dla nich utrudnień. Oznacza to, że kierowcy transportowi mogą śmiało poruszać się niemieckimi drogami.

Polska

Rozporządzenie ministra transportu informuje, że całkowity zakaz ruchu dla pojazdów o dmc (dopuszczalna masa całkowita) przekraczających 12 ton obowiązuje we wtorek między godzinami 8-22, Należy również pamiętać, że obostrzenia dotyczą także wieczornych godzin poniedziałkowych (od 18:00 do 22:00).

Austria

Ograniczenia drogowe w Austrii są już nieco bardziej rozbudowane. Obowiązują one ciągniki z przyczepami o dmc ciągnika siodłowego lub przyczepy powyżej 3.5 t. Kierowcy samochodów ciężarowych oraz pojazdów przegubowych o dmc przekraczającym 7.5 tony również muszą odpocząć tego dnia od jazdy.

Ograniczenia obowiązują na obszarze całego kraju z wyjątkiem przejazdów dokonywanych w ramach transportu kombinowanego w promieniu 65 km od najważniejszych stacji przeładunkowych, m.in. przełęczy Brenner i okolic Wiednia. Obowiązywać będą od północy do 22:00.

Włochy

Tutaj zakaz ruchu dotyczy trucków o dmc większej, niż 7.5 t. Godziny obowiązywania? Od 8 rano do 10 wieczorem.

Francja

Francuskie obostrzenia tyczą się również aut powyżej tego samego tonażu, co na włoskim obszarze Półwyspu Apenińskiego. Z zakazu wyłączone są natomiast pojazdy rolnicze oraz specjalne. Godziny obowiązywania:


- 14 sierpnia — od 22:00 do północy

- 15 sierpnia - 00:00  - 22:00

Kierowcy aut osobowych, planujących podróże lub powroty do Polski mogą więc swobodnie pokonywać kolejne kilometry tamtejszych tras. Truckerom w dopilnowaniu przepisów może pomóc aplikacja Bans For Trucks. Działa też w trybie offline, a pozwoli być na bieżąco w dobie zmian, także tych wprowadzonych w ostatniej chwili. Wszystkim kierowcom życzymy bezpiecznej jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.