Powstanie więcej parkingów i garaży? Ważna zmiana przepisów

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zmienił rozporządzenie ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przepisy przedłożone przez ministra klimatu i środowiska pozwolą m.in. łatwiej budować garaże i parkingi oraz usprawnią proces inwestycji dot. instalacji fotowoltaicznych.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, nowe przepisy zmniejszą obciążenia i usprawnią proces inwestycyjny dotyczący systemów fotowoltaicznych. Chodzi o redukcję obciążeń, które nie są uzasadnione w kontekście celów związanych z oceną oddziaływania na środowisko. Łatwiej będzie także budować garaże czy małe parkingi — zaznaczono w komunikacie.

Zobacz wideo Ducati Scrambler Next-Gen Icon - coś więcej, niż motocykl [autopromocja]

CIR wskazało najważniejsze zmiany, jakie wprowadza znowelizowane przez Radę Ministrów rozporządzenie. Wśród nich jest doprecyzowanie sposobu ustalania powierzchni zabudowy, której wartość decyduje o zaliczeniu systemów fotowoltaicznych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Ułatwień jest więcej. Przepisy staną się klarowniejsze

Rozporządzenie znosi także wymaganie dotyczące uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, która prowadzona jest na małą skalę i pozostaje bez wpływu na środowisko. Podwyższenie progów, tj. wartości powierzchni zabudowy dla przedsięwzięć fotowoltaicznych, które realizowane są na obszarach, gdzie nie występują tereny cenne przyrodniczo, ułatwi i przyspieszy ich realizację.

Łatwiej zbudować zakład przemysłowy, niż mały parking? Nadchodzi zrównanie warunków

Wprowadzone zostaną ułatwienia dotyczące budowy garaży oraz małych parkingów. Obecne przepisy inwestycyjne dotyczące budowy garaży czy parkingów o niewielkiej powierzchni są bardziej rygorystyczne niż dla zabudowy magazynowej, czy zakładu przemysłowego. Nowe rozwiązanie przewiduje zrównanie tej sytuacji i podwyższenie progów, tj. wartości powierzchni użytkowej dla inwestycji związanych z budową garaży czy parkingów do poziomu, który jest przewidziany dla zabudowy magazynowej lub przemysłowej"

- Czytamy w komunikacie CIR

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: samorzad.pap.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.