Autostrada A4 droższa od 3 kwietnia. Można jednak uniknąć wyższych cen

Już w najbliższy poniedziałek 3 kwietnia zarządca odcinka A4 między Katowicami i Krakowem, Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, podniesie ceny za przejazd. Podwyżki dotkną wszystkie rodzaje pojazdów. Wystarczy jednak zmienić sposób płatności, aby obniżyć opłatę.

Ceny za przejazd autostradą A4 wzrosną dla wszystkich kategorii pojazdów. Od poniedziałku kierowcy samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony rozliczający się metodą tradycyjną, czyli na bramkach autostradowych, zapłacą 15 zł, czyli o dwa złote więcej niż do tej pory. Motocykliści zapłacą 7 zamiast 6 zł, pojazdy kategorii 2 i 3 po 27 zł zamiast 24 zł, a pojazdy kategorii 4 i 5 po 46 zł (o 6 zł więcej niż do tej pory).

Zarządca autostrady informuje jednak, że niektórzy mogą uniknąć podwyżki. Wystarczy skorzystać z płatności automatycznych: urządzenia A4Go lub tzw. videotollingu. 

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najprostszym wyjściem będzie instalacja na telefonie aplikacji. Kierowcy mogą wybierać operatora. Aktualnie na A4 można płacić za pomocą: Autopay, SkyCash, IKO, mPay. Wspomniane aplikacje powiązane są też z kartami ORLEN Flota, z bankowością internetową, a także m.in. z popularną wśród kierowców aplikacją Yanosik.

Drugą możliwością jest zamontowanie w aucie urządzenia A4Go. Zamówienie go nie jest co prawda skomplikowane i powinno zająć kilka minut, jednak to rozwiązanie stworzone jest raczej dla flot firmowych, a nie indywidualnych użytkowników.

Zobacz wideo

Jak podkreśla rzecznik Stalexportu Autostrada Wielkopolska Rafał Czechowski, dzięki zmianie przyzwyczajeń kierowcy unikną podwyżek. Oczywiście tak będzie tylko w przypadku osób płacących do tej pory w formie tradycyjnej (na bramkach) i jadących wyłącznie autem osobowym lub dostawczym o dmc do 3,5 tony.

Niestety, kierowcy osobówek, którzy już wcześniej korzystali z tego rozwiązania, podwyżek nie unikną. Wcześniej płacili bowiem za przejazd 10 zł. Od poniedziałku 3 kwietnia zapłacą 13 zł. Kierowcy innych kategorii pojazdów nie dostaną już upustów.

Zarządzająca autostrady podaje na pocieszenie, że większa liczba osób płacących w formie automatycznej zwiększy przepustowość na punktach poboru opłat. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak kierowcy osobówek, zyskali już osobną bramkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.