Leżał w rowie i czekał na policję. Pijany kierowca ujęty przez innego kierowcę

Pijani kierowcy to plaga naszych dróg. Na szczęście walczy z nimi nie tylko policja, ale także sami kierowcy. Pod Poznaniem doszło do godnego pochwały zatrzymania obywatelskiego.

Poznań. Kierowca zatrzymał pijanego kierowcę

Pijany kierowca zatrzymany przez obywatela na DK92 w niedzielę około 15.30. Podejrzewam, że pewien kierowca zauważył dziwnie jadący pojazd i postanowił go zatrzymać oraz ująć kierowcę do czasu przyjazdu policji

- taką wiadomość dostał lokalny serwis e-poznan.pl od swojego czytelnika. Informacje o obywatelskim zatrzymaniu pijanego kierowcy potwierdziła policja. Doszło do niego za skrzyżowaniem w Paczkowie, na trasie w kierunku Poznania.

Finał całej sprawy możecie zobaczyć na nagraniu:

Sytuacja spod Poznania to dobry pretekst do przypomnienia o zatrzymaniu obywatelskim

Jeśli widzimy, że za kierownicę samochodu wsiada osoba nietrzeźwa lub jeśli auto porusza się po drodze zygzakiem, nie wahajmy się - interweniujmy. Jak? Mamy prawo do tzw. zatrzymania obywatelskiego, czego najlepszym przykładem jest sytuacja spod Poznania.

Co zrobić, gdy zobaczysz pijanego kierowcę. Zadzwoń na 112

Widząc użytkownika drogi, którego zachowanie jest dziwne, bez wahania sięgaj po telefon. Dyspozytorowi, który odpowie na wybranie numeru 112, opowiedz jak najwięcej szczegółów:

  • Gdzie się obecnie znajdujesz.
  • Co robi kierowca, którego zachowanie budzi twoje wątpliwości.
  • Jakim samochodem przemieszcza się podejrzany: marka, model, kolor, numer rejestracyjny.
  • Jeśli jest taka możliwość, podążaj za kierowcą, pozostając w ciągłym kontakcie z dyspozytorem - ten będzie wiedział, w którą stronę zmierza podejrzany.

Zatrzymanie obywatelskie - jak to zrobić

W niektórych sytuacjach oczekiwanie na interwencję policji nie wchodzi w grę. Jeśli widzisz zataczającego się człowieka, który próbuje wsiąść za kierownicę, masz prawo do tak zwanego zatrzymania obywatelskiego.

Zawsze musi je jednak poprzedzić chłodna ocena sytuacji. Odpowiedz sobie na pytania: Czy człowiek, którego chcesz zatrzymać, jest agresywny? Czy masz nad nim przewagę fizyczną? Czy uda ci się go zatrzymać, jeśli podczas interwencji zacznie używać siły? Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jeśli nie dasz sobie rady sam, zadzwoń na policję. Jeżeli jednak uznasz, że masz przewagę nad kierowcą, możesz interweniować. Przykład doskonałego zatrzymania obywatelskiego zobaczysz w poniższym wideo:

Zobacz wideo Zatrzymanie obywatelskie pijanej 56-latki. Mimo dwóch promili tłumaczyła potem policji, że "nic takiego się nie stało"

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości". W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.