Pijany kierowca zatrzymany przez obywatela na DK92 w niedzielę około 15.30. Podejrzewam, że pewien kierowca zauważył dziwnie jadący pojazd i postanowił go zatrzymać oraz ująć kierowcę do czasu przyjazdu policji
- taką wiadomość dostał lokalny serwis e-poznan.pl od swojego czytelnika. Informacje o obywatelskim zatrzymaniu pijanego kierowcy potwierdziła policja. Doszło do niego za skrzyżowaniem w Paczkowie, na trasie w kierunku Poznania.
Finał całej sprawy możecie zobaczyć na nagraniu:
Jeśli widzimy, że za kierownicę samochodu wsiada osoba nietrzeźwa lub jeśli auto porusza się po drodze zygzakiem, nie wahajmy się - interweniujmy. Jak? Mamy prawo do tzw. zatrzymania obywatelskiego, czego najlepszym przykładem jest sytuacja spod Poznania.
Widząc użytkownika drogi, którego zachowanie jest dziwne, bez wahania sięgaj po telefon. Dyspozytorowi, który odpowie na wybranie numeru 112, opowiedz jak najwięcej szczegółów:
W niektórych sytuacjach oczekiwanie na interwencję policji nie wchodzi w grę. Jeśli widzisz zataczającego się człowieka, który próbuje wsiąść za kierownicę, masz prawo do tak zwanego zatrzymania obywatelskiego.
Zawsze musi je jednak poprzedzić chłodna ocena sytuacji. Odpowiedz sobie na pytania: Czy człowiek, którego chcesz zatrzymać, jest agresywny? Czy masz nad nim przewagę fizyczną? Czy uda ci się go zatrzymać, jeśli podczas interwencji zacznie używać siły? Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Jeśli nie dasz sobie rady sam, zadzwoń na policję. Jeżeli jednak uznasz, że masz przewagę nad kierowcą, możesz interweniować. Przykład doskonałego zatrzymania obywatelskiego zobaczysz w poniższym wideo:
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości". W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.