Tajemniczy znak pojawia się w polskich miasteczkach. Co mają zrobić w takiej sytuacji kierowcy?

Tajemniczy znak, a do tego tabliczka z napisem "piesi". Jak, widząc takie zestawienie oznaczeń, powinien zachować się kierowca? To właśnie sprawdzimy dziś. Opowiemy też o miejscu obowiązywania tego znaku oraz karze za niestosowanie się do niego.

O znaczeniu znaków drogowych i ich zestawień opowiadamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Ten znak ewidentnie chce ostrzec kierujących przed pieszymi. Nie chodzi jednak – mówiąc terminologią filmową – o ich niecne zamiary. To bardziej kwestia tego, że ruch pieszych i pojazdów odbywa się praktycznie w tej samej przestrzeni. Chodnik raz że jest niezwykle wąski, a dwa że bardzo słabo oddzielony od jezdni. Tyle że takie wytłumaczenie nadal nie jest w stanie rozwikłać całej zagadki. Bo warto powiedzieć też o tym, czy takie zestawienie znaków jest w ogóle legalne.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Za znakiem A-30 kierowca musi zachować szczególną ostrożność

Znak z wykrzyknikiem to znak A-30 "Inne niebezpieczeństwo". Stosuje się go w takim przypadku, w którym drogowcy chcą ostrzec kierowcę przed możliwością wystąpienia sytuacji drogowej, o której nie mówi żadne z pozostałych oznaczeń ostrzegawczych. Aby jednak sprecyzować rodzaj niebezpieczeństwa, stosowane są tabliczki dodatkowe. W tym konkretnym przypadku ostrzega ona przed pieszymi i sposobem ich przemieszczania się w całej strefie. Zestawienie jest zatem w stu procentach legalne.

Znak wraz z tabliczką dodatkową nie tylko precyzuje rodzaj niebezpieczeństwa. On zobowiązuje również kierującego do zachowania szczególnej ostrożności. Należy zredukować prędkość oraz uważniej obserwować sytuację na drodze i zachowania pieszych.

Znak A-30. Inne niebezpieczeństwo precyzuje tabliczka

Na tym oczywiście nie kończy się lista innych niebezpieczeństw, które mogą zostać sprecyzowane za pomocą znaku A-30. W ten sposób można ostrzegać kierowców również przed:

 • miejscem, w którym ruch pojazdów został skierowany na tory tramwajowe,
 • przecięciem drogi z bocznicą kolejową,
 • podłużnym uskokiem nawierzchni,
 • odcinkiem drogi z koleinami,
 • miejscem częstych wypadków o charakterze wskazanym na tabliczce,
 • miejscem wyjazdu pojazdów uprzywilejowanych wskazanych na tabliczce,
 • granicą państwa,
 • nieoczekiwaną zmianą kierunku ruchu o przebiegu wskazanym na tabliczce.

Mandat za znakiem A-30? Może być naprawdę dotkliwy

Na koniec mamy jeszcze trzy pytania, które potencjalnie w tej sytuacji mogą zadać sobie kierujący:

 1. Od jakiego konkretnie miejsca obowiązuje znak A-30 z dodatkową tabliczką? W tym konkretnym przypadku od miejsca ustawienia. Podstawę do takiego twierdzenia daje par. 3 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
 2. Dokąd obowiązuje znak A-30 z tabliczką dodatkową? W tym przypadku z całą pewnością nie do najbliższego skrzyżowania – szczególnie że na tabliczce pojawia się adnotacja, mówiąca o obowiązywaniu na terenie całej strefy. Ostrzeżenie nie ma bowiem nic wspólnego z przecięciem się dróg. Kierowca raczej musi poszukiwać znaku A-30 z tabliczką T-3 z napisem "koniec". Dopiero on odwoła ostrzeżenie.
 3. Ile wynosi mandat za zignorowanie znaku A-30 i tabliczki dodatkowej? Takiej kary nie przewiduje taryfikator. To jednak nie oznacza, że kierowca zostanie bezkarny. Skoro znak zobowiązuje go do zachowania szczególnej ostrożności i mówi o zachowaniu wobec pieszych, mandat może zostać wystawiony za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa. To oznacza minimum 1100 zł i 10 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.