Nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Tuż za nim jechał radiowóz

Mandat w wysokości 1500 zł nałożono na kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez przejście kobiecie. Policjanci jadący tuż za nim nagrali popełnione wykroczenie, a następnie skierowali zmotoryzowanego do kontroli drogowej.

W środę 8 lutego funkcjonariusze z Legnicy (woj. dolnośląskie) pełniąc służbę pojazdem wyposażonym w wideorejestrator byli świadkami wykroczenia drogowego. Kierowca pojazdu osobowego nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez przejście dla pieszych osobie mimo, że znajdowała się już w połowie drogi na drugą stronę jezdni.

Na nagraniu udostępnionym przez policjantów widać, że pojazdy jadące z naprzeciwka zatrzymały się, by przepuścić pieszą, natomiast kierujący przyspieszył, nie mając zamiaru się zatrzymać. Funkcjonariusze umożliwili kobiecie przejście po pasach, po czym ruszyli za nieodpowiedzialnym kierowcą i dokonali zatrzymania w związku z narażeniem pieszego na niebezpieczeństwo.

Auto prowadził mężczyzna. Policjanci nałożyli na niego mandat w kwocie 1500 złotych, a do jego indywidualnego konta zostało dopisanych 15 punktów karnych.

Zobacz wideo Nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych

Obowiązek zachowania ostrożności

Przypominamy, że piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący muszą bezwzględnie pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić mu pierwszeństwa. Podstawa to także podwyższona czujność w  rejonie skrzyżowań.

Aby ograniczyć ilość niebezpiecznych sytuacji drogowych, piesi powinni dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania i upewnić się, że mogą przejść na drugą stronę jezdni. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. Warto także wiedzieć, że znacząco poprawiają widoczność na drodze elementy odblaskowe, w które pieszy musi być wyposażony poza terenem zabudowanym.

Więcej ciekawych wiadomości na temat motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.