35 nowych radiowozów za 6 mln zł dla stołecznej drogówki. To hybrydy Suzuki

Na stołecznych drogach pojawiły się hybrydowe radiowozy oznakowane nowymi policyjnymi barwami. Mowa o 35 egzemplarzach Suzuki Swace, które zakupiono z funduszy unijnych.

Od początku 2023 roku policjanci ze stołecznego Wydziału Ruchu Drogowego użytkują nowe radiowozy wprowadzone do floty. Mowa o kompaktowych kombi Suzuki Swace. Ten model samochodu jest napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 1.8 litra, który w połączeniu z układem elektrycznym generuje łączne 122 KM. Moc trafia na koła przedniej osi za pośrednictwem bezstopniowej przekładni CVT. Swace od 0 do 100 km/h przyspiesza w 11 sekund. Hybrydowy napęd jest niskoemisyjny, a średnie zużycie paliwa wynosi około 5 l/100 km.

Kombi japońskiej marki nabyto w ramach projektu pod nazwą "Dostosowanie zasobów sprzętowych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego do dynamicznego rozwoju sieci TEN-T - etap III". Stołeczna Policja współpracująca z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 mln zł, które wystarczyło na zakup 35 sztuk oznakowanych radiowozów

Zakupione pojazdy, zapewnią bezpieczeństwo nie tylko użytkownikom dróg, ale również samym policjantom. Nowe hybrydy są nie tylko bardzo dynamiczne, ale również ekonomiczne i ekologiczne, a mniej zanieczyszczeń i mniej hałasu to lepsze warunki życia i pracy zarówno dla policjantów stołecznej "drogówki", jak i mieszkańców stolicy

- czytamy w komunikacie policji.

Wszystkie radiowozy zostały oznakowane nowym standardem. Srebrno-niebieskie barwy przemieszane z żółto-zielonym fluorescencyjnym kolorem to nowość w polskiej policji. Radykalne zmiany w oznakowaniu oraz oświetleniu uprzywilejowanych radiowozów (30 świateł LED zamiast 10), uzasadnione są lepszą widocznością niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Nowe barwy to również zdecydowanie łatwiejsza identyfikacja radiowozu.

Więcej wiadomości na temat motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.