Tunel na Zakopiance otwarty, kierowcy dokazują. Nagrywają rapowe klipy, piją kawę, robią zdjęcia

Tunel na Zakopiance działa od miesiąca, a w tymczasem pojawiło się z nim już kilku kierowców, którzy zapomnieli o przepisach ruchu drogowego. Kamera monitoringu uchwyciła absurdalne zachowania, a GDDKiA opublikowała je w sieci.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie, które jest kompilacją nieodpowiedzialnych zachowań kierowców na niedawno uruchomionym tunelu na Zakopiance.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obiekt na drodze ekspresowej S7 pomiędzy Naprawą i Skomielna Białą przyciąga wielu kierowców, ale wśród nich są tacy, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego.

Niestety, wciąż zdarzają się takie osoby, dla których bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy nie mają znaczenia

- informuje GDDKiA. Wszystkie niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowania są rejestrowane przez kamery. Na nagraniu pod filmem można przeczytać, że poczynania kierowców rejestrują kamery i przekazują do Centrum Zarządzania Tunelem (CZT) przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Obraz jest zapisywany sposób ciągły przez monitoring. Każde zatrzymanie pojazdu lub pojawienie się pieszego wybudza alarm systemu.

Zobacz wideo

Film opublikowany przez GDDKiA przedstawia różne zachowania kierowców w tunelu – od zatrzymania się w celu spożycia kawy, rozprostowania nóg lub zrobienia sobie zdjęcia. Najbardziej zuchwały okazał się mężczyzna, który wraz z kolegą nagrywał amatorski klip wideo.

 

Wszystkie zarejestrowane zachowania zostaną przekazane do policji w celu prowadzenia dalszego postępowania. Kierowcy muszą się liczyć z konsekwencjami. Nowy taryfikator obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku przewiduje mandat 200 zł za nieuzasadnione zatrzymywanie się w tunelu. Tamowanie lub utrudnianie ruchu przez kierującego pojazdem mechanicznym to mandat nie mniejszy niż 500 zł.

Jeśli policjant uzna, że zachowanie kierowcy w tunelu stanowiło zagrożenie w ruchu drogowym, skieruje wniosek o ukaranie do sądu. Wtedy maksymalna grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Otwarcie tunelu na Zakopiance odbyło się 12 listopada br. Dwukomorowy obiekt o długości 2,06 km ma wytyczone po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy oraz 3-metrowe pasy awaryjne. Wysokość tunelu to 4,7 m. Budowa tunelu ruszyła w marcu 2017 roku i pochłonęła 968,8 mln zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.