Policjant nie odpuści. Za te wykroczenia posypie się 15 punktów karnych. Za chwilę

Nowy taryfikator mandatów już działa. We wrześniu zostanie on uzupełniony nowym taryfikatorem punktów karnych. I w jego przypadku również nie mamy dobrych informacji dla kierowców. Możesz dostać nawet 15 punktów, choć nie wiesz że to wykroczenie.

O zmianach w prawie przygotowanych dla kierowców szerzej opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Już 17 września 2022 roku czeka nas lifting taryfikatora punktów karnych. I zasadnicze zmiany będą dwie. Po pierwsze w czasie jednej kontroli drogowej kierujący będzie mógł zebrać 15, a nie jak do tej pory 10 punktów karnych. Co więcej, w spisie kar pojawią się wykroczenia obwarowane maksymalną ilością punktów.

Zobacz wideo 26-latek pędził 215 km/h mokrą i śliską drogą ekspresową

Za co można dostać 15 punktów karnych?

Najłatwiej uświadomić kierowcom skalę zmian, zbierając w jednym miejscu tzw. 15-tki. Za jakie wykroczenia od 17 września będzie można dostać nawet 15 punktów karnych? Pełną listę podajemy poniżej.

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu na pasach,
 • wyprzedzanie pojazdu w rejonie przejść dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany,
 • wjazd na przejazd kolejowy – na czerwonym świetle, gdy opuszczanie zapór rozpoczęło się, gdy nie zakończyło się lub gdy za przejazdem nie ma miejsca do przejechania przez tory,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 71 km/h,
 • złamanie zakazu wyprzedzanie wyrażonego znakiem B-25 lub B-26,
 • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,
 • niezastosowanie się do sygnałów wydawanych osoby uprawnione, w przypadku kierowania przez nie ruchem drogowym lub wydawaniem polecenia do zatrzymania w celu przeprowadzenia kontroli drogowej,
 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w jego kabinie pasażerskiej,
 • niezatrzymanie się w celu przepuszczenia przez drogę osoby niepełnosprawnej,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.

15 punktów karnych możesz dostać nieświadomie. Uważaj na te sytuacje!

Na pierwszy rzut oka powyższe wykroczenia wydają się w oczywisty sposób rażące. Wysokie kary nikogo nie powinny zatem dziwić. Tyle że prawo przewiduje głównie scenariusze czarno-białe. Życie takie jednak nie jest. Prawdziwe warunki drogowe często mają różne odcienie szarości. I najlepiej pokazują to poniższe przykłady.

 1. Pierwszeństwo pieszych na pasach? To chyba kwestia bezdyskusyjna. Słabszy zawsze musi mieć pierwszeństwo. Tyle że obecne przepisy nie są do końca precyzyjne. To raz. Dwa zachowania pieszych też pozostawiają nieco do życzenia. Zauważycie osobę idącą chodnikiem wzdłuż drogi? Tak, ona w każdym momencie może się odwrócić i także wejść na pasy. Nie ustąpicie jej pierwszeństwa? Możecie dostać 1,5 tys. zł mandatu i 15 punktów karnych.
 2. Wyprzedzanie na pasach jest zabronione. Wyprzedzanie to jednak nie tylko wjechanie na przeciwległą stronę jezdni. Jadąc jednym z dwóch pasów ruchu poprowadzonych w tym samym kierunku, w pobliżu przejścia dla pieszych bez sygnalizacji, również możecie wyprzedzić. I zrobicie to nieświadomie. Po prostu przejedziecie obok innego auta poruszającego się w tym samym kierunku, tyle że jadącego wolniej. Uważajcie na to!
 3. Pociąg przejechał, zapory ruszyły, ale ich otwieranie nie zakończyło się, a do tego sygnalizator nadaje błyskający sygnał czerwony? Ruszając w takiej sytuacji być może zaoszczędzicie kilka sekund. Jednocześnie jednak ryzykujecie. Po 17 września wykroczenie będzie obwarowane 15 punktami karnymi, a do tego uzupełnione mandatem wynoszącym 2000 zł. Poczekajcie aż zapory staną w pozycji otwartej, a czerwone światło zgaśnie. Dopiero jedźcie.

Powyższe przykłady jasno pokazują jak bardzo w świetle wysokich mandatów i kar punktowych trzeba się pilnować na drodze. I po 17 września 2022 roku stanie się to naprawdę kluczowe. Bo o ile bogaty kierowca może uznać drogie mandaty za mimo wszystko mało dotkliwe, o tyle każdy jest równy wobec prawa jeżeli chodzi o punkty. A przy 15-punktowych karach, już dwie kontrole drogowe mogą sprawić, że kierujący straci prawo jazdy...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.