Nawet 200 tysięcy kierowców rocznie płaci kary za brak OC. Do 6020 zł. Jak to możliwe?

Wykupienie polisy OC to jeden z podstawowych obowiązków właściciela pojazdu. Nie dopełnisz go? Grozi ci zatem ponad 6 tys. zł kary. I wizja taka wcale nie jest mało realna. Bo grzywnę dostaje ponad 200 tys. kierowców rocznie.

Więcej porad związanych z obowiązkowymi ubezpieczeniami publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

200 tys. kierowców. Dokładnie tyle osób, które zapomniały o wykupieniu OC dla swojego samochodu, wyłapuje każdego roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - podaje motoryzacja.interia.pl. Niestety aż dla 60 proc. z nich sytuacja kończy się karą maksymalną. A ta w roku 2022 wynosi 6020 zł. Czemu kierowcy zapominają o OC? Czasami nie zapominają. Czasami o braku polisy decydują braki w wiedzy...

Zobacz wideo Testujemy Travel Assist w VW ID.5. "Raz się skorzysta, to potem trudno przestać"

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie? Pamiętaj o tym!

Brak OC przez wiele lat był łączony przede wszystkim ze scenariuszem, w którym kierowca działając świadomie i chcąc zaoszczędzić, nie wykupił ubezpieczenia komunikacyjnego. To jednak nie zawsze prawda. Czasami o braku polisy decyduje niewiedza. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że np. nie każde OC przedłuży się automatycznie. W jakim przypadku tak się nie stanie? Są dwa wyjątki:

  • gdy kierujący kupił samochód używany i jedynie przepisał na siebie polisę OC wykupioną przez poprzedniego właściciela,
  • gdy kierowca miał polisę OC na swoje nazwisko od początku jej ważności, ale podzielił płatność za nią na raty i nie opłacił wszystkich rat w terminie,
  • automatycznie nie przedłużają się też polisy czasowe, a w tym chociażby miesięczne ubezpieczenia komisowe.

Jak wygląda postępowanie w sprawie braku OC?

Jak UFG ujawnia brak polisy OC? Teraz inspektorzy mają dość proste zadanie. Sprawdzają bowiem ciągłość ubezpieczeń w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Postępowanie wyjaśniające zostanie wszczęte nie tylko wtedy, gdy w bazie CEK nie ma w ogóle aktywnej polisy OC, ale także wtedy gdy dane wykażą przerwę w ubezpieczeniu. Postępowanie oznacza, że właściciel auta dostanie list od UFG z prośbą wyjaśnienia sprawy i okazania dokumentów. Jeżeli na list nie zareaguje lub nie będzie potrafił wyjaśnić luki ubezpieczeniowej, pracownik funduszu naliczy mu karę.

Ile wynosi kara za brak OC of UFG?

Ile wynosi kara za brak OC dla samochodu osobowego w Polsce? To równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota zmienia się zatem każdego roku. Poza tym wysokość opłaty karnej zależy od tego, ile dni wynosiła przerwa w polisie ubezpieczeniowej. I tak:

  • do 3 dni – 20 proc. maksymalnej opłaty karnej, czyli 1200 zł,
  • od 4 do 14 dni – 50 proc. maksymalnej opłaty karnej, czyli 3010 zł,
  • powyżej 14 dni – 100 proc. maksymalnej opłaty karnej, czyli 6020 zł.

Opłata karna wlepiona przez UFG tak naprawdę może być dopiero pierwszym z problemów kierującego. Bo dużo gorszy scenariusz dotyczy sytuacji, w której auto bez OC stanie się sprawcą kolizji. Bo w takim przypadku roszczenia cywilne (naprawa pojazdów i koszty leczenia) pokryje UFG, ale cała kwotę wraz z odsetkami będzie musiał zwrócić solidarnie właściciel pojazdu i – uwaga! – kierowca prowadzący w czasie kolizji. A nie zawsze to jedna i ta sama osoba.

Czy karę od UFG można umorzyć? Jest możliwość

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje możliwość umorzenia kary od UFG, ewentualnie rozłożenia na raty? Tak, i mówi o tym art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jego treść brzmi:

W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.