Wszystko drożeje, tylko nie polisy OC. Średnia cena najniższa od sześciu lat

Kryzys gospodarczy rujnuje budżety polskich kierowców. Koszty utrzymania samochodów stale rosną przez drożyznę na stacjach paliw, podwyżki cen usług w warsztatach, wyższy koszt części oraz rat kredytów. Na rekordową inflację niepodatne wydają się być tylko ceny OC, które są najniższe od sześciu lat - tak wynika z danych rankomat.pl.

Od 2017 roku obserwujemy spadek średnich cen obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Wszystko ze względu na wojnę cenową, którą prowadzą ubezpieczyciele. Pierwsze półrocze 2022 r. przyniosło największą obniżkę cen OC od 2018 roku. Średnia składka spadła aż o 14,8 proc (o 91 zł). w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego i wyniosła 524 zł.

Zmiany średnich cen OCZmiany średnich cen OC Fot. rankomat.pl

Przeciętna cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jest obecnie niższa o 3 proc. od stawki obowiązującej w I półroczu 2016 roku. W perspektywie spadków miesięcznych ta rywalizacja jest również widoczna i w czerwcu 2022 r. średnia składka zeszła już do poziomu poniżej 500 zł. Kształtowaniu cen przyjrzeli się eksperci porównywarki rankomat.pl.

Najwyższe i najniższe ceny OC w I półroczu 2022 r.Najwyższe i najniższe ceny OC w I półroczu 2022 r. Fot. rankomat.pl

W II kwartale 2022 roku również odnotowano zniżkę w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2022 roku. Średnia cena polisy w drugim kwartale wyniosła 511 zł i była niższa o 31 zł niż we wcześniejszym okresie.

W drugim kwartale 2022 roku przeciętna składka OC spadła o 5,7 proc. i wyniosła 511 złotych. Wysokość średniej składki OC jest tym samym niższa nawet od wartości obserwowanych w pierwszej połowie 2016 roku. Tak niskie średnie składki rodzą obawy nie tylko o finanse sektora ubezpieczeniowego, ale też o jakość likwidacji szkód. Koszty likwidacji szkód silnie rosną od wielu miesięcy, a wysoka inflacja może tylko przyśpieszyć ten proces

– komentuje Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl.

Średnia cena ubezpieczenia OCŚrednia cena ubezpieczenia OC Fot. rankomat.pl

Najdrożej na Pomorzu i Mazowszu

W pierwszym półroczu 2022 roku najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (618 zł), mazowieckiego (582 zł) i dolnośląskiego (564 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (433 zł), opolskiego (441 zł) i świętokrzyskiego (452 zł). 

Zdanych rankomat.pl. wynika, że ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki wyniosły od -11,5 proc. (woj. pomorskie) do -18,2 proc. (woj. podlaskie). Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+17,9 proc.), podkarpackim (-17,4 proc.) i mazowieckim (-15,8 proc.).

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w I półroczu 2022 r.Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w I półroczu 2022 r. Fot. rankomat.pl

Najtańsze i najdroższe miasta

Odchylenia cen od średniej w miastach wojewódzkichOdchylenia cen od średniej w miastach wojewódzkich Fot. rankomat.pl

Niskie ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych to bardzo niepokojący precedens na rynku OC, który może skutkować poważnym osłabieniem kondycji finansowej ubezpieczycieli i gwałtownymi podwyżkami cen polis.

Powyższa analiza powstała w ramach raportu "RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych", przygotowanego przez rankomat.pl. Raport oparty o dane pochodzące z największej bazy kalkulacji cen OC w Polsce jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.