Polonez Truck odnaleziony na Cyprze, sprowadzony do Polski! Ma 40 km przebiegu i 27 lat stał w salonie

Od czasu do czasu pojawiają się w sieci nowe, motoryzacyjne odkrycia. Tym razem na Cyprze odnalazł się zapomniany od 27 lat egzemplarz Poloneza Trucka. Samochód szczęśliwie został odkupiony i przetransportowany do Polski i trafił do muzeum motoryzacji w Jeleniej Górze.

Ten konkretny egzemplarz Poloneza Trucka w kolorze śnieżnej bieli (L-90) z 5-biegową skrzynią wyjechał w 1995 roku z fabryki FSO w Nysie i niecały rok później trafił na Cypr. Samochód powstał w specyfikacji eksportowej z kierownicą po prawej stronie. Niedawno odnaleziony egzemplarz był jednym ze 124 pojazdów dostarczonych na wyspę, ale nigdy nie trafił na tamtejsze ulice. Co więcej, nie został nawet zarejestrowany.

Więcej informacji na temat ciekawostek motoryzacyjnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl 

Przez 26 stał w byłym salonie samochodowym, a jego przebieg to zaledwie 40 kilometrów - połowę tego przebiegu przejechał na torze testowym FSO, gdyż samochody wysyłane na eksport były dokładniej sprawdzane. Drugą połowę dystansu pokonał z portu do salonu sprzedaży w Pafos na Cyprze. Egzemplarz nigdy nie wyjechał z salonu, ponieważ był autem demonstracyjnym.

W zlikwidowanym salonie wypatrzył go jeden z Polaków, który spędzał urlop na wyspie. Niedługo potem samochód zmienił właściciela i z powrotem trafił do Polski. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac serwisowych i wymian płynów, udało się uruchomić silnik. Pod maską Poloneza zainstalowano silnik wysokoprężny 1.9 D o mocy 70 KM. W ten sposób samochód przejechał o własnych siłach kolejne 200 metrów.

Zobacz wideo
Niestety nie udało się utrzymać w tajemnicy więc ta da dam ogłaszamy! Kultowy i nowiutki odnaleziony na Cyprze Polonez 1.9 D trafił na ekspozycję do naszego muzeum. Myślę, że wiele osób zna jego bardzo ciekawą historię. Zainteresowanie tym pojazdem przyćmiło naszą inną gwiazdę ekspozycji, czyli Lamborghini Countach z 1989 roku! Poloneziak ma 40 km przebiegu: dwadzieścia kilometrów na torze testowym FSO (wersje eksportowe były dokładnie sprawdzane) i pozostałe 20 z portu do salonu sprzedaży na Cyprze. Tam stał 26 lat! I wrócił do domu! Jego arcyciekawą historię poznacie na miejscu! Warto go zobaczyć na żywo! Zapraszamy!

- napisali na Facebooku pracownicy muzeum. Po tym, jak auto trafiło do Polski, nie zostało zarejestrowane. Od początku zaplanowano, że trafi do muzeum motoryzacji. Obecnie znajduje się w Jeleniej Górze, gdzie można go podziwiać wokół takich arcydzieł jak m.in. Lamborghini Countach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.