Jak znaleźć VIN w każdym aucie? Szukaj go w jednym z czterech miejsc

Numer VIN to zestaw 17 znaków. I choć wygląda niepozornie, jest kluczowy podczas zakupu pojazdu używanego. To nic innego jak PESEL auta, który pozwala na identyfikację konkretnego egzemplarza. Gdzie go znaleźć w samochodzie? Są cztery typowe miejsca.

Więcej porad związanych z eksploatacją samochodów znajdziecie również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Numer VIN to taki PESEL samochodu. To z niego wyczytać można datę produkcji, miejsce produkcji, markę, oznaczenie modelu czy nawet informacje o specyfikacji technicznej. I choć w codziennej eksploatacji VIN to dla kierowcy nic innego jak zestaw 17 mało zrozumiałych znaków, są sytuacje w których jest konieczny. Dotyczy to chociażby przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów czy zakupu auta używanego. W obydwu przypadkach chodzi o identyfikację konkretnego auta – albo które ma sprawdzić diagnosta, albo które ma kupić nabywca.

Kupując samochód używany należy porównać numer VIN naniesiony na karoserię z tym, który znajduje się w dokumentach pojazdu. Na podstawie numeru VIN można też sprawdzić np. historię eksploatacji pojazdu w ASO lub serwisie historiapojazdu.gov.pl.
Zobacz wideo Olsztyn. Osobówka wjechała w mężczyznę jadącego hulajnogą przez przejście

Gdzie znaleźć numer VIN w aucie?

No dobrze, ale gdzie tak właściwie znaleźć numer VIN w aucie? Ciężko mówić o standardowych przestrzeniach. Lokalizacja poszczególnych plakietek lub miejsc, w których został wypalony laserem, może się różnić w zależności od modelu czy marki samochodu. Są jednak pewne zasady odgórne. A te wyraźnie mówią, że VIN musi się pojawić na jednym ze stałych elementów nadwozia. Producenci na ogół wybierają zatem przegrodę czołową, kielich przedniego zawieszenia, szkielet karoserii lub ramę.

Gdzie znaleźć numer VINGdzie znaleźć numer VIN (materiały prasowe)

Numer VIN jest też na naklejce lub podszybiu

Plakietka z VIN-em lub wypalenie VIN-u laserem to nie koniec. Czasami w aucie można też znaleźć naklejki zawierające ten numer. Te umieszcza się przede wszystkim na podszybiu – robiąc jednocześnie okienko we frycie ukazujące numer lub na słupku B w dolnej części – tak, że naklejka jest zasłonięta przez zamknięte drzwi. Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN? Oczywiście w dokumentach pojazdu. Znajduje się zarówno w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E (w tym także zagranicznym), jak i karcie pojazdu.

Jakie informacje przekazują poszczególne znaki numeru VIN?

Na koniec drobna ciekawostka. Powiedzieliśmy o tym, że VIN pozwala na identyfikację wielu informacji dotyczących pojazdu. Które oznaczenie przekazuje jaką informację?

  • Pierwsze trzy znaki to tzw. sekcja WMI. Mówi o regionie produkcji i nazwie producenta pojazdu.
  • Kolejne sześć znaków to sekcja VDS. Wskazuje na typ pojazdu, ale też jego dane techniczne, w tym rodzaj, pojemność i moc silnika.
  • Ostatnie osiem znaków to tzw. VIS. Tu ukrywa się numer własny konkretnego egzemplarza. To w tym numerze mogą być ukryte informacje dotyczące specyfikacji wyposażenia auta.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.