Od 1 sierpnia ITD rusza na łowy. "Krokodyle" dostaną nowe uprawnienia do karania osobówek

Już nie tylko drogówka, ale także Inspekcja Transportu drogowego dołączy do polowania na kierowców. Popularne "krokodyle" odzyskają utracone niedawno prawa i jednocześnie zyskają nowe uprawnienia do karania kierowców osobówek.

Rząd poszerza uprawnienia kolejnej służby mundurowej względem kierowców. Już 1 sierpnia w życie wejdzie nowe rozporządzenie zwiększające uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Co prawda chodzi głównie o zlikwidowanie luki w przepisach, ale przy okazji "krokodyle" dostaną większe możliwości w karaniu kierowców osobówek. 

Zobacz wideo Bardzo nietypowy test w Studiu Biznes:

ITD zabierze się za osobówki?

Co prawda już od dłuższego czasu ITD mogło karać mandatami, nie tylko kierowców przeładowanych ciężarówek, ale także osoby podróżujące samochodami osobowymi. Inspektorzy mieli nawet na wyposażeniu nieoznakowane radiowozy w wideorejestratorami. Jednak po nowelizacji przepisów, które weszły w życie 2 grudnia 2021 roku, inspektorzy stracili część swoich uprawnień do nakładania mandatów.

Przygotowany i opublikowany w rządowym Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, ma to nie tylko naprawić, ale jak twierdzi serwis prawodrogowe.pl, także rozszerzyć zakres wykroczeń, za które kierowców będzie mogła ścigać Inspekcja Transportu Drogowego. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Kiedy ITD może zatrzymać auto osobowe?

Do tej pory ITD skupiało się głównie na kontroli aut ciężarowych, ale także sporadycznie zajmowało się też tropieniem piratów drogowych w autach osobowych. Jednak inspektorzy mogli zatrzymać auto osobowe do kontroli drogowej w trzech przypadkach określonych w art. 129a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o sytuacje, w których: 

  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego,
  • kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nowe uprawnienia ITD od sierpnia 2022

Wraz z wejściem nowego rozporządzenia, zostanie rozszerzony wachlarz przewinień, w których ITD będzie mogło ścigać i karać kierowców, także aut osobowych. Od 1 sierpnia 2022 roku mandaty posypią się, m.in. za: naruszenie zakazów wyprzedzania i zakazów wjazdu na przejazd kolejowy, prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia. ITD będzie mogło także karać kierowców, którzy nie zastosują się do sygnału nakazującego zatrzymanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.