Uwaga na znak A-19. W najbliższych dniach będzie ważniejszy niż zwykle

Strasznie dziś wieje? I wiać będzie w najbliższych dniach. A to ważna informacja dla kierowców. Ci powinni uważać i pilniej wyszukiwać przy drodze znaku A-19.

Kolejne porady drogowe i aktualną prognozę pogody znajdziesz w serwisie Gazeta.pl.

Powiedzieć, że tegoroczna zima jest zmienna, to jak powiedzieć... nic. Raz raczy nas mrozem, raz typową wiosną, a raz temperaturami oscylującymi w granicy zera, ale i wiatrem. I trzeci ze scenariuszy będzie aktualny w najbliższych dniach. Właśnie dlatego warto ostrzec kierowców i powiedzieć im co taka pogoda – ale i pojawiający się przy drodze znak A-19 – dla nich oznaczają.

Zobacz wideo Takie zachowanie kierowców na przejeździe kolejowym może doprowadzić do tragedii

Na silny wiatr należy uważać. Zagrożenie jest podwójne!

Zacznijmy może od początku. Czemu boczny wiatr jest groźny dla kierowcy? Przecież w kabinie samochodu nie będzie mu zimno. To mimo wszystko kluczowa informacja z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że boczny wiatr może wpłynąć na tor jazdy auta. Może bowiem sprawić, że pojazd przesunie się o kilkadziesiąt centymetrów w stronę osi jezdni lub pobocza. A to w sytuacji, w której kierowca nie skontruje podmuchu, może oznaczać kolizję np. z przydrożnym znakiem lub innym autem w czasie wyprzedzania.

Po drugie boczne podmuchy wiatru są niebezpieczne z uwagi na fakt, że na drogę może spaść przeszkoda w postaci powalonego drzewa, gałęzi lub nawianych na asfalt przedmiotów. Kierowca powinien zawsze o tym pamiętać i powinien... No właśnie, jak się zachować? Podstawą jest oczywiście szczególna ostrożność oraz jeszcze uważniejsze obserwowanie drogi i jej otoczenia. Poza tym warto zdjąć nogę z gazu i nieco ograniczyć prędkość jazdy.

Znak A-19 "Boczny wiatr": jaką informację przekazuje?

W miejscach, które są szczególnie narażone na silne i boczne podmuchy wiatru, drogowcy ustawiają znak ostrzegawczy. Tablica A-19 "Boczny wiatr" pojawia się wszędzie tam, gdzie podmuchy mogą przekraczać 12 m/s. Dlatego stosuje się ją np. po wyjechaniu zza ekranów akustycznych czy lasu oraz na mostach. Czasami znak A-19 jest uzupełniony tablicami dodatkowymi. I tak:

  • Tabliczka T-1 z wartością np. 100 m informuje o odległości od miejsca, w którym występuje silny wiatr boczny.
  • Tabliczka T-2 z wartością np. 1,5 km i strzałkami informuje o długości odcinka, na którym występuje silny wiatr boczny.
  • Tabliczka T-3 z napisem koniec informuje o końcu odcinka, na którym występuje silny wiatr boczny.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.