O której godzinie można jechać, jeśli piło się dzień wcześniej? Pułapka promili

Kierowca musi zawsze pamiętać, że alkoholu z organizmu pozbywamy się dłużej, niż nam się wydaje - przypominamy na Moto.pl nie raz. Alkohol jest zdradliwy, a popularne metody mogą pomóc w walce z kacem, ale nie promilami we krwi. Dlatego trzeba uważać na dobre samopoczucie.
Zasada jest prosta. Piłeś? Nie jedź. Nie tylko tego samego dnia. Również następnego rano, a jeśli już musisz, to sprawdź się alkomatem.

Organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom jedzenie tylko wydłuża czas trzeźwienia. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki, bo po ich wypiciu w twoim organizmie będzie nieco ponad 0,5 promila alkoholu. Tę, z pozoru niewielką dawkę twój organizm będzie spalał przez sześć godzin. Jeśli w takim stanie zatrzyma cię drogówka, potraktuje cię jak przestępcę - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem. Więcej tematów związanych z bezpieczeństwem na drodze znajdziesz na stronie głównej gazety.pl.

Zobacz wideo Pijany kierowca uciekał przed policją. Rozbił się na słupie

Ile czasu po wypiciu można prowadzić

"Ile czasu po wypiciu można prowadzić" to jedno z najpopularniejszych haseł wpisywanych przez Polaków. Zwłaszcza w dni wolne. I nic w tym złego, o ile zachowamy zdrowy rozsądek, zwłaszcza, jeśli następnego dnia mamy usiąść za kierownicę. Pamiętajcie, że żadne internetowe narzędzie nie jest w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie, ile można wypić. To tylko sugestie. Przydatne, ale nigdy nie traktujcie ich jako prawdy objawionej. Wirtualne alkomaty są pomocne, ale zaufać można tylko takiemu pełnoprawnemu.

Każdy człowiek jest inny, a każdy organizm reaguje na alkohol inaczej. Wiele zależy nawet od dnia. Ważne jest tempo picia, to, co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Picie na pełny żołądek oznacza, że alkohol zostaje dłużej w organizmie

Każdy wie, że picie na pusty żołądek to nie najlepszy pomysł. Alkohol szybciej wtedy uderza do głowy i łatwiej się upić. Jednak, jeśli jesteście kierowcą i chcecie jechać następnego dnia, to nie powinniście podczas imprezy zbyt dużo jeść. Zwłaszcza tłustych rzeczy. Najedzeni później się upijecie, ale też alkohol znacznie później opuści wasz organizm. Dlatego w wielu wirtualnych alkomatach pada pytanie, czy piliście na pusty czy pełny żołądek. W tym pierwszym przypadku wytrzeźwiejecie szybciej.

Czy da się przyspieszyć spalanie alkoholu?

Polacy wierzą w wiele przeróżnych metod na pozbycie się alkoholu z organizmu, ale tak naprawdę pewna jest tylko jedna. Po prostu odczekać, a w samochód wsiąść później. Dla pewności.

Niektóre rozwiązania mogą się okazać skuteczne w walce z kacem, ale nie alkoholem, bo jedzenie, picie czy prysznic nie przyspieszą spalania alkoholu. Nie są to więc metody, które powinni wykorzystywać kierowcy, chcący wsiąść za kółko po imprezie. Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy - podkreślają eksperci. Najlepszą metodą na pozbycie się alkoholu jest po prostu odczekanie. Jedyną z powyższych metod, która może w tym pomóc jest aktywność fizyczna.

Więcej o: