Kierowca musi znać B7, E10, no i... te romby. Co znaczą dziwne skróty na stacji benzynowej?

Jedziesz na stację benzynową, a tam zamiast oznaczeń PB i ON pojawiają się litery B, E oraz trójkąty, koła i romby? Nowa rzeczywistość narzucona unijnymi wymogami może powodować zdezorientowanie. Dlatego warto przetłumaczyć nowe oznaczenia paliw na polski.

Więcej porad z zakresu eksploatacji samochodu znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

W roku 2018 przy dystrybutorach paliwowych na stacjach zaczęły się pojawiać unijne oznaczenia. W niczym nie przypominały one tych znanych do tej pory. W efekcie kierowcy mogli się poczuć zdezorientowani. W nowych symbolach głównym wyznacznikiem jest bowiem... litera. Zaraz za nią pojawia się oznaczenie cyfrowe lub liczbowe, które w niczym nie przypomina znanych do tej pory 95 i 98. O co w tym wszystkich chodzi? Po lekturze naszego materiału będziesz dokładnie wiedział jakie paliwo tankujesz.

Zobacz wideo Zapraszamy na wielki finał The Best of Moto 2021

Litera B w kwadracie, czyli... olej napędowy!

Według starej nomenklatury olej napędowy oznaczał skrót ON. Według nowej wyznaczony jest literą B. I wszystko byłoby w tym momencie jasne, gdyby nie fakt, że na stacjach pojawiają się napisy B7 i B10. Cyfra lub liczba pojawiająca się za literą B wskazuje na maksymalny odsetek biokomponentów zawartych w paliwie. Będzie to zatem 7 lub 10 proc.

Litera E w okręgu, czyli... benzyna!

Benzyna według unijnego systemu oznaczeń ukrywa się pod literą E – i co ważne, E to zarówno PB 95, jak i PB 98. Na stacjach pojawiają się skróty E5 i E10. W przypadku cyfry lub liczby zasada jest dokładnie taka sama jak z olejem napędowym – wyraża ona maksymalny odsetek biokomponentów zawartych w paliwie. Na tym jednak nie koniec, bo sprzedawana jest też benzyna E85. W tym przypadku powstała ona aż w 85 proc. z biokomponentów i jest dedykowana silnikom typu flexifuel.

Obecnie oznaczenia B i E można spotkać nie tylko na pistoletach i dystrybutorach na stacjach paliw, ale również korku lub klapce wlewu paliwa. Kierowca poszczególne litery może dopasować do wlewu na zasadzie analogii.

A co gdy zamiast kwadratu lub okręgu pojawia się trójkąt?

Kwadrat to olej napędowy, okręg benzyna, a trójkąt? To każdy inny typ paliwa. W trójkącie może się bowiem pojawić napis LPG (gaz płynny), CNG (sprężony gaz ziemny), LNG (skroplony gaz ziemny) czy nawet... H2 (wodór). I choć wodór nie jest dziś popularnym typem paliwa w Europie, włodarze Satrego Kontynentu postanowili przygotować się na ewentualną rewolucję w kwestii ogniw paliwowych. Bez względu na fakt czy ona nadejdzie, czy nie...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.