Dzień bez samochodu, czyli dziś zostawiamy auta na parkingu. W wielu miastach darmowa komunikacja

Europejski Dzień bez Samochodu to moment, kiedy warto zrezygnować z auta i przesiąść się do bardziej ekologicznych form transportu. Zamiast własnego pojazdu można wybrać autobusy, tramwaje, metro czy pociągi, które dziś w wielu miastach Polski są za darmo.
Zobacz wideo Niższa akcyza na samochody hybrydowe. Ile za nie zapłacimy?

Dziesiątki minut w korkach oraz tony dwutlenku węgla i wielu innych szkodliwych substancji przedostające się do atmosfery. To w wielu dużych miastach w Polsce codzienność. Dziś jednak, zamiast samochodu powinniśmy wybrać bardziej ekologiczne środki transportu.

Dzień bez samochodu to darmowa komunikacja miejska

22 września przypada ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który nazwany został Dniem bez Samochodu. Obchodzony jest przede wszystkim w Europie, ale też m.in. w USA, Japonii, na Tajwanie oraz niektórych krajach Ameryki Południowej (najhuczniej w Kolumbii).

Ideą tego dnia jest chęć zastanowienia nad tym, jak nieekologiczne są samochody spalinowe. Szczególnie, że po ulicach europejskich (i nie tylko) miast każdego dnia poruszają się dziesiątki lub setki milionów pojazdów. Każdy zostawia znaczny ślad węglowy.

Tego dnia organizacje proekologiczne oraz włodarze wielu miast zachęcają kierowców do rezygnacji z samochodu na rzecz pociągu, tramwaju, roweru czy chociażby hulajnogi elektrycznej. W części z nich centra są zamykane dla ruchu samochodowego, wybrane większe ulice oddawane są pieszym, a w wielu innych komunikacja miejska jest zupełnie darmowa.

Ten ostatni model jest szczególnie popularny w polskich miastach. Warszawa ogłosiła przed dwoma dniami, że w tym roku - podobnie, jak i w poprzednich - można korzystać ze wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej ZTM bez biletu. W autobusach i tramwajach wyłączone są kasowniki, a w metrze otwarto bramki. W akcji bierze udział również Warszawska Kolej Dojazdowa - korzystać można za darmo ze wszystkich pociągów WKD przez cały dzień. Przejazdy bez biletu są również możliwe na niektórych trasach Kolei Mazowieckich.

Komunikację miejską udostępniono dla wszystkich za darmo również w wielu innych miastach Polski. Do akcji włączyły się m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Rzeszów, Białystok, Łódź, Lublin, Szczecin i wiele innych. Warto jednak zauważyć, że w części miast (np. w Gdańsku) warunkiem darmowego przejazdu jest okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu.

Więcej o: