Mandaty za parkowanie. Czasem to nawet 1000 zł albo 7 punktów karnych.

Złe parkowanie jest błahostką? Wszystko zależy od tego gdzie i jak kierowca zatrzyma swój pojazd. Bo w skrajnym przypadku kara może być wyższa niż przy drastycznym przekroczeniu prędkości!

W polskich miastach ścierają się dwie tendencje. Pierwszą jest coraz mocniej wyczulany deficyt miejsc parkingowych. Na większych osiedlach poszukiwanie wolnej luki trwa wieczorem nawet kilkadziesiąt minut. Drugą tendencją jest coraz częstsze kontrolowanie sposobu parkowania przez kierowców - zajmuje się tym nie tylko policja, ale i straż miejska. Skutek? Nawarstwiający się problem wzmaga... kreatywność wśród kierowców. Dlatego dziś nie brakuje np. osób, które kupują w sieci kolekcjonerskie karty parkingowe i bezprawnie zatrzymują auta na kopertach dla niepełnosprawnych.

Mandat za parkowanie to czasami nawet… 1000 zł!

Nielegalne zajmowanie niebieskich kopert dla inwalidów powinno bulwersować. W końcu mają one ułatwiać życie tym osobom, które naprawdę tego potrzebują z uwagi na niepełnosprawność np. narządów ruchu. Stąd ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie za taki czyn solidnej sankcji. Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych to 500 zł i 5 punktów karnych. W sytuacji, w której kierowca jednocześnie posługuje się sfałszowaną kartą parkingową, mandat rośnie do 800 zł i 7 punktów karnych.

Co ciekawe, mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych wcale nie jest najwyższym mandatem za parkowanie. Jakie wykroczenie otrzymuje palmę pierwszeństwa? Parkowanie na trawniku - na trawniku, a nie na powierzchni, na której nie występują żadne rośliny. W tym przypadku grzywna może sięgnąć nawet 1000 zł. Tak, kwota jest wysoka. Kary jednak w większości przypadków są zdecydowanie niższe. Na ogół oscylują w granicy od 20 do 500 zł.

Odśnieżony samochódParkowanie na zaśnieżonym trawniku. Kara to nawet 1000 zł, ale czy zawsze dostaniemy mandat?

Jakie są najwyższe mandaty za parkowanie?

Przypadki najwyższych mandatów za parkowanie mogą stanowić nauczkę na przyszłość. Nie każdy typ nieprawidłowego zatrzymania pojazdu na szczęście jest obwarowany wysoką karą. Ile wynoszą zatem mandaty za parkowanie? To zależy od rodzaju popełnionego wykroczenia. Najwyższe mandaty za parkowanie to:

  • mandat za parkowanie na przejściu dla pieszych lub w odległości mniejszej niż 10 metrów od niego - od 100 do 300 zł i 1 pkt karny,
  • mandat za parkowanie na przejeździe kolejowym lub skrzyżowaniu, ewentualnie w odległości mniejszej niż 10 metrów od niego - 300 zł i 1 pkt karny,
  • mandat za parkowanie pojazdu w warunkach, w których nie jest on wystarczająco widoczny dla innych użytkowników drogi - od 100 do 300 zł i 1 pkt karny,
  • mandat za parkowanie pojazdu w tunelu - 200 zł i 1 pkt karny,
  • mandat za parkowanie pojazdu poza terenem zabudowanym w obrębie jezdni - od 150 do 300 zł i 1 pkt karny.
Zobacz wideo Przejazd na czerwonym świetle i 500 zł mandatu. Tym razem nie popisał się rowerzysta

Najpierw mandat za parkowanie, a później odholowanie pojazdu!

Ile wynosi standardowy mandat za parkowanie? Na ogół wynosi on 100 zł. Do wykroczenia przypisany jest też jeden punkt karny. Najniższa kara dotyczy parkowania na zakazie, w niedozwolonym miejscu, na chodniku, w strefie zamieszkania poza wyznaczonym do tego celu miejscem oraz np. w bramie. Czasami jednak mandat za parkowanie nie kończy kary. Bo samochód może zostać też odholowany na parking depozytowy. Kiedy tak się stanie?

  • gdy miejsce jest oznaczone możliwością odholowania pojazdu,
  • zaparkowany pojazd utrudnia ruch innym autom lub zagraża bezpieczeństwu,
  • pojazd jest zaparkowany na miejscu dla inwalidów, ale jego kierowca nie ma do tego uprawnień,
  • stan pojazdu powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.
Więcej o: