Do 500 zł wynosi mandat za ograniczoną widoczność. Zwykle pamiętamy o tym zimą, sądząc, że należy się wyłącznie za nieośnieżony samochód. To nieprawda. Widoczność mogą też ograniczać gadżety, które przyczepiamy do szyb swoich aut; brud, który zalega na szybach; a nawet para wodna, która pojawia się na szybach w deszczowe dni. Dlatego o stan szyb w samochodach trzeba dbać.
Jak pozbyć się pary wodnej z szyb? Najczęściej wystarczy jedynie skierować nadmuch na szybę i problem natychmiast sam się rozwiązuje. Jednak nie zawsze. Czasem znajdujące się na podszybiu ujścia wentylacji są zablokowane, np. przez stare bilety parkingowe, przez co powietrze nie jest kierowane na szybę. Wówczas nie wystarczy przetarcie szyby tylko od strony kierowcy. Kilka lat temu boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Warszawy, która prowadziła samochód z zaparowanymi szybami. Przez ograniczoną widoczność potrąciła pieszego. Sprawa trafiła do sądu.
Pod koniec 2018 r. sąd uznał, że kobieta naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bo nie utrzymała szyby przedniej w stanie gwarantującym jej dostateczne pole widzenia. Potwierdzili to świadkowie, którzy zeznali, że szyba była w znacznej mierze zaparowana. Była to bezpośrednia przyczyna wypadku - kobieta nie zauważyła przechodzącego przez pasy pieszego. Wyrok wydano w oparciu o art. 177 § 1 kodeksu karnego. Sąd wyznaczył karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok, grzywnę w wysokości 2000 zł i zwrot kosztów sądowych.
W "Warunkach technicznych pojazdu", które są częścią Kodeksu Drogowego, wyraźnie napisano, że:
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Wielu kierowców myśli, że problem parujących szyb w samochodzie dotyczy tylko i wyłącznie osób, które jeżdżą starszymi samochodami. Tymi bez klimatyzacji. Nic bardziej mylnego. Para może zaatakować także właścicieli nowych aut. Przyczyn parowania szyb może być co najmniej kilka. Głównym źródłem pary wodnej jest zgromadzona w kabinie wilgoć. Jakiekolwiek nieszczelności sprawią, że nawet osuszenie wnętrza pojazdu nie pomoże na długo, bo woda będzie wracać.
Doraźnym sposobem na radzenie sobie z parującymi szybami w samochodzie jest użycie klimatyzacji. Schładzacz nawet zimą powinien w ciągu kilkunastu sekund usunąć wilgoć. Poza tym należy pamiętać o kierowaniu strumienia powietrza na przednią szybę oraz dopasowaniu temperatury - tak żeby nie było zbyt dużej różnicy między powietrzem z nawiewu a powietrzem na zewnątrz. Bardzo ważny jest jeszcze jeden czynnik. Kierowca powinien dbać o czystość szyb.
Ze względu na przyczyny, zaleca się stosowanie różnych metod, by pozbyć się problemu zaparowanych szyb.
Warto też pamiętać o najprostszej metodzie, od której warto zacząć walkę z zaparowanymi szybami, czyli od dokładnego wyczyszczenia szyb. Na czystych szybach w znacznie mniejszym stopniu osadza się para wodna. O ile o czystość zewnętrznych powierzchni szyb większość kierowców dba systematycznie, o tyle wewnętrzna strona pozostaje często zapomniana. Do czyszczenia najlepiej nadaje się chemia przeznaczona do okien. Powierzchnię należy najpierw odtłuścić, by potem skutecznie pozbyć się przyklejonego do niej kurzu i innych nieczystości.