Jak sprawdzić historię pojazdu za darmo? Odpowiedź daje CEP!

Kierowcy w Polsce mają możliwość wygenerowania darmowego raportu pokazującego historię pojazdu. W jaki sposób? Muszą skorzystać z serwisu CEP i podać podstawowe dane auta.

Kiedy kierowca może chcieć sprawdzić historię pojazdu? Przede wszystkim wtedy, gdy kupuje auto używane. Uzyskanie raportu jest o tyle ważne, że pozwala ocenić na ile prawdziwe są informacje przekazane przez sprzedającego. Gdzie sprawdzić historię pojazdu za darmo? Odpowiedź na to pytanie stanowi strona historiapojazdu.gov.pl połączona z rządową bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po wpisaniu podstawowych informacji o aucie, kierowca będzie mógł skontrolować historię jego serwisowania.

Co jest konieczne do sprawdzenia historii pojazdu za darmo?

Bardzo ważne jest to, że kupujący nie musi posiadać dużej ilości informacji o aucie, aby móc wygenerować darmowy raport o jego historii. Parametry zapisane poniżej są dostępne obecnie tak naprawdę w większości ogłoszeń o sprzedaży. Co ważne, jeżeli sprzedający nie będzie chciał udostępnić pełnych danych samochodu, to może oznaczać że ma coś do ukrycia. Powinno to zatem wzbudzić nieufność kupującego.

Zobacz wideo Pojazd dla dyrektora korporacji? Recenzujemy Opla Insignię

Dane potrzebne do sprawdzenia pojazdu w CEP:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Co można sprawdzić w historii pojazdu za darmo?

W pierwszej części darmowy raport wygenerowany na stronie historiapojazdu.gov.pl pokazuje czy pojazd posiada aktualne badanie techniczne i opłaconą polisę ubezpieczenia OC. Dodatkowo określa rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, ostatnio odczytany przebieg oraz fakt czy auto nie widnieje w bazie jako kradzione. W dalszej części historia pojazdu może zostać przedstawiona na osi czasu. A ta zawiera wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z autem zapisane w bazie CEP - czyli od momentu rejestracji w Polsce.

Podstawowym wpisem na osi czasu są okresowe badania techniczne. Poszczególne zapisy wskazują daty oraz określają numer SKP i jaki w czasie kontroli był stan przebiegu samochodu. Co ważne, dane dotyczące wartości drogomierza są dostępne po 2014 roku. To wtedy pojawił się obowiązek gromadzenia tego typu informacji. Co jeszcze można sprawdzić w darmowej historii pojazdu? Zmiany właścicieli, fakt wystąpienia szkody istotnej lub np. kradzieży pojazdu.

Darmowy raport o historii pojazdu. Jakie ma ograniczenia?

Jakie są ograniczenia raportu z darmową historią samochodu? Tak naprawdę zasadnicza bariera dotyczy jednego aspektu - odnosi się tylko do rejestracji w kraju. Tym samym kierowcy nie uda się sprawdzić informacji dotyczących przeglądów czy szkód w sytuacji, w której pojazd przez sporą część eksploatacji był zarejestrowany np. w Niemczech czy Holandii. Kolejne ograniczenie dotyczy zapisów odnoszących się do przebiegów. To, że po roku 2014 wskazania drogomierza rosną w sposób prawidłowy, wcale nie oznacza że wcześniej nie były korygowane. Warto o tym pamiętać.

Ograniczenia darmowego raportu o historii pojazdu sprawiają, że w przypadku zakupu drogich pojazdów używanych warto pokusić się o zakup raportu płatnego. Na jego mocy firmy specjalizujące się w sprawdzaniu samochodów przejrzą bazy ubezpieczycieli w poszukiwaniu informacji o szkodach mniej istotnych oraz dokonają oględzin auta. W ten sposób kierowca nie będzie musiał kupować kota w worku i będzie miał większą pewność dobrej lokaty pieniędzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.