Na mandat karny. Policja ostrzega przed SMS-ami. Złodzieje wyczyszczą ci konto

Policja ostrzega przed kolejną metodą kradzieży. Tym razem złodzieje polują na ofiary, przesyłając im SMS-y o niezapłaconych mandatach. Klikniesz w link? Możesz stracić wszystkie pieniądze na koncie.

Nowa metoda kradzieży. Na mandat karny

O najnowszym pomyśle złodziei ostrzega Śląska Policja. W ostatnim czasie nasiliły się ataki, a tak naprawdę cyberataki, nową metodą. Policja nazywa ją "na mandat karny". O co chodzi? Oszuści rozsyłają SMS-y z informacją o mandacie karnym. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. No i są sprytni, ponieważ kwoty mandatów zwykle są dość niskie. - Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link - komentuje policja.

Po kliknięciu w link, ofiara zostaje przeniesiona na przygotowaną przez oszustów stronę internetową. Ta przypomina bardzo stronę do szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób daje się złapać. Ofiara wpisuje login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Zgromadzone dane później złodziej wykorzystuje do wyczyszczenia konta.

Kradzież samochoduMetod kradzieży jest mnóstwo. Na butelkę, walizkę albo śpiocha. Jak się przed nimi bronić?

Metoda na mandat karny to nowy pomysł, ale policja już nie raz ostrzegała przed podobnymi cyberatakami. Niedawno popularne było podszywanie się pod kuriera. Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki, bo okazała się za ciężka, za duża lub potrzebna była jej dezynfekcja, wyłudzali dane do logowania w bankowości internetowej. Szczególnie osoby, które oczekiwały na przesyłkę, nie podejrzewały, że padają właśnie ofiarami oszustów, a przecież w czasie pandemii takich osób było bardzo dużo. Polacy na metodą na kuriera się uodpornili, złodzieje wymyślili więc kolejną.

Metoda kradzieży na mandat karnyMetoda kradzieży na mandat karny fot. policja.pl

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne.
  • Zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • Nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • Zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.
  • Sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie.

Policja przypomina, by zawsze zachować rozsądek i ostrożność. Chwila nieuwagi w internecie sprawi, że możecie stracić oszczędności. Zawsze uważajcie na SMS-y i maile.

Zobacz wideo Na oczach policjantów wyprzedzał na przejściu dla pieszych
Więcej o: