Lockdown. Zmiana opon, wizyta na myjni lub w warsztacie. Rok temu mandaty, dziś? Dobre wieści

Aktualny lockdown nie jest tak dotkliwy dla kierowców, jak ten sprzed roku. Wtedy media co chwilę pisały o mandatach za wizytę u wulkanizatora, w warsztacie lub myjni. Teraz policja nie będzie was za to łapać. Przynajmniej na razie nie wprowadzono tak ostrych obostrzeń.

Lockdown całej Polski od 20 marca do 9 kwietnia

Od dzisiaj (20 marca) w Polsce zostaje wprowadzony lockdown. W całym kraju, a nie, tak jak ostatnio zapowiadali rządzący, w poszczególnych województwach. Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte instytucje kultury oraz obiekty sportowe. Rząd sugeruje pracodawcom powrót do pracy zdalnej w jak najszerszym zakresie. Lockdown Polski i ostrzejsze obostrzenia są czasowe i potrwają do 9 kwietnia. Stawiamy tu gwiazdkę. Mogą zostać przedłużone.

Kierowca w samochodzie osobowym nie musi mieć założonej maseczki, ale powinien ją mieć przy sobie na wypadek kontroli, a także, żeby założyć po wyjściu z auta. Nie wróciły ograniczenia przemieszczania się, ale i tak możecie nie mieć gdzie pojechać, ponieważ w całej Polsce zamykane są hotele. Kawę i hot doga kupicie na stacji, ale zjecie już tylko w samochodzie, ponieważ zamknięte są części restauracyjne. Za to bez obaw możecie jechać na myjnię lub do warsztatu.

Obostrzenia - czy mogę zmienić opony?

Po zamieszaniu i kontrowersjach związanych ze zmianą opon w zeszłym roku w 2021 r. Ministerstwo Zdrowia wydało jasny komunikat, który nie został odwołany wraz z nowym lockdownem. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wspólne pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodowych potwierdziło, że wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd. 

Bardzo chwaliliśmy tak jednoznaczne i stanowisko resortu, które opublikowano pod koniec roku. Wtedy był czas zmiany opon z letnich na zimowe. Za tydzień-dwa kierowcy znowu ruszą do wulkanizatorów, ponieważ w całej Polsce zrobi się znacznie cieplej. Jeżdżenie na zimówkach przy wysokich temperaturach jest niebezpieczne. Z trzech powodów: znacznie gorzej hamujesz, śliska nawierzchnia jest wyjątkowo zdradliwa, masz gorszą przyczepność.

Mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia niczego nie zmieni. Zmiana opon to klucz do bezpieczeństwa na drodze.

Obostrzenia - czy za mycie samochodu dostanę mandat?

Lockdown skupia się przede wszystkim na sklepach, obiektach sportowych, galeriach handlowych, hotelach, galeriach, kinach itd. Najostrzejsze obostrzenia nie dotyczą kierowców. Nie podano, by myjnie miały być zamykane. Za korzystanie z nich nie dostaniecie więc mandatu. Pamiętajcie tylko o ogólnych zasadach bezpieczeństwa - maseczce i dystansie.

Obostrzenia - czy mogę jechać do warsztatu?

Tak. Nie podjęto decyzji o zamykaniu warsztatów. Możecie z nich korzystać i w ogóle nie obawiać się o mandat, oczywiście pamiętając o najważniejszych antywirusowych zasadach.

Zobacz wideo Demolka na stacji benzynowej. Pijany 27-latek zniszczył zamrażarkę i rozlewał paliwo z dystrybutorów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.