W marcu wejdą w życie nowe oznaczenia, które pomogą naładować auto elektryczne i hybrydę plug-in

Nowe etykiety będą umieszczane na stacjach ładowania oraz na nowo produkowanych samochodach elektrycznych już od 20 marca. Mają ułatwić kierowcom podłączanie aut do ładowarek.
Zobacz wideo Volkswagen e-up - najmniejszy samochód elektryczny marki

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (2014/94/EU) od 20 marca w całej wspólnocie zacznie być stosowany zupełnie nowy, ujednolicony system oznaczeń dla pojazdów elektrycznych i stacji ładowania.

Nowe oznaczenia, które pomogą naładować auto

Nowe oznaczenia to opracowany przy udziale Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) zharmonizowany zestaw etykiet, który ma w przejrzysty i zrozumiały sposób pokazać, która z opcji ładowania pojazdu jest właściwa.

Oznaczenie ma być jednolite dla wszystkich krajów członkowskich i ma zostać umieszczone w "wyraźny i widoczny" sposób zarówno na ładowarce, jak i pojeździe (takim miejscem może to być chociażby klapka zakrywająca gniazdo ładowania w aucie). 

Fragment broszury informacyjnej na temat nowych oznaczeńFragment broszury informacyjnej na temat nowych oznaczeń fot. ACEA (fuel-identifiers.eu)

Ujednolicone oznaczenia różnych typów gniazd mają pozwolić każdemu użytkownikowi pojazdu z silnikiem elektrycznym podłączyć auto do prądu właściwą wtyczką. Bez konieczności zastanawiania się, który kabel będzie właściwy. Kierowca będzie musiał jedynie sprawdzić czy oznaczenie umieszczone na pojeździe zgadza się z tym, które znajdzie obok danej wtyczki. Aby ułatwi zrozumienie nalepek ACEA wydała broszury informacyjne, które dostępne są w TYM miejscu (również po polsku). 

Wcześniej podobne rozwiązanie przyjęto w przypadku pojazdów spalinowych. Od października 2018 roku ujednolicone etykiety we wszystkich krajach członkowskich UE muszą być instalowane na stacjach paliw oraz obok wlewu paliwa w nowych pojazdach. 

Etykiety będą umieszczane na pojazdach elektrycznych i hybrydach typu plug-in zarówno osobowych, jak i wszystkich innych - m.in. ciężarówkach, autobusach czy motocyklach. Chodzi oczywiście o nowe produkowane pojazdy tego typu, które zostaną zarejestrowane po 20 marca 2021. Oznaczenia będą się również pojawiać na stacjach ładowania w całej Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Lichtensteinie, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji,