Kia Rio po faceliftingu jest miękką hybrydą. Segment B rośnie w siłę

Kia właśnie zaprezentowała najnowsze wcielenie swojego miejskiego modelu Rio. To lifting czwartej generacji, który przyniósł sporo zmian na lepsze. Rio jest teraz bardziej nowoczesne, multimedialne i zarazem konkurencyjne.

Miejskie samochody segmentu B mają się całkiem nieźle. Choć został zdominowane przez małe crossovery, nadal znajdują wielu nabywców. Kia właśnie pokazała odświeżone Rio czwartej generacji. Facelifting przyniósł ujednolicenie stylistyczne z większymi modelami z koreańskiej gamy, a także zaoferował nowe systemy asystujące oraz multimedialne rodem z aut wyższych klas. Nowe Rio oferuje też tzw. miękką hybrydę z instalacją 48 V.

Zobacz wideo

Układy napędowe

Rio po faceliftingu po raz pierwszy jest dostępne z układem napędowym typu mild-hybrid (MHEV). Benzynowa jednostka napędowa T-GDi „Smartstream” o pojemności 1 litra generuje 100 lub 120 KM i współpracuje z instalacją 48 V. Dodatkowy moment obrotowy, który generuje silnik elektryczny wpływa zarówno na poprawę osiągów, jak i na zmniejszenie zużycia paliwa. Ponadto, układ napędowy odzyskuje energię podczas hamowania.

Napęd jest przenoszony za pośrednictwem mechanicznej skrzyni biegów wyposażonej w sprzęgło sterowane elektrycznie („clutch-by-wire”), co poprawia wydajność układu napędowego. Skrzynia biegów integruje się z układem napędowym i pozwala wcześniej wyłączyć silnik niż system start-stop podczas toczenia się auta przed zatrzymaniem, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa.

Kia Rio facelifting 2020Kia Rio facelifting 2020 Kia

Nowe benzynowe silniki „Smartstream”

Kia Rio po faceliftingu będzie dostępna również z wcześniej oferowanymi benzynowymi jednostkami napędowymi. Gama silników będzie obejmowała benzynowe jednostki napędowe „Smartstream” – nową litrową 100-konną T-GDi oraz nową 1,2-litrową, wolnossącą o mocy 84 KM.

Multimedia

W nowej Kii Rio znajdziemy ulepszony system nawigacji z ekranem dotykowym. To jeden z pierwszych modeli marki Kia w Europie, który oferuje system UVO Connect drugiej generacji, czyli zestaw usług cyfrowych, takich jak jak informacja o ruchu drogowym, prognoza pogody, miejsca użyteczności publicznej (POI), ceny paliw oraz dane na temat dostępnych miejsc parkingowych wraz z ceną i lokalizacją.

Kia Rio facelifting 2020Kia Rio facelifting 2020 Kia

Rio jest wyposażone w większy 8-calowy ekran dotykowy. Nowy system oferuje również łącze Bluetooth z możliwością jednoczesnego podłączenia dwóch urządzeń mobilnych – jednego jako telefon obsługiwany przez zestaw głośnomówiący i z dostępem do multimediów i drugiego wyłącznie do korzystania z multimediów. Rio wyposażone w nowy 8-calowy ekran dotykowy oferuje także bezprzewodowe połączenia Apple CarPlay i Android Auto. Oznacza to koniec plączących się kabli.

Odświeżona stylistyka nadwozia

Rio po faceliftingu zyskało nowy przód, który ma teraz bardziej zadziorny charakter. Wciąż ma rozpoznawalną osłonę chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, ale węższą niż dotychczas, dopasowaną rozmiarami do osadzonego niżej i szerszego zderzaka. Niektóre wersje po faceliftingu są wyposażone w nowe, w pełni LED-owe reflektory ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej.

Kia Rio będzie dostępna w dwóch nowych kolorach nadwozia do wyboru – Szary Perennial i Niebieski Sporty. W sumie, w zależności od wersji wyposażenia i od rynku, do wyboru jest dziewięć kolorów nadwozia. Do odświeżonego Rio Kia oferuje również nowe, ośmioramienne, 16-calowe obręcze kół z lekkich stopów.

Kia Rio facelifting 2020Kia Rio facelifting 2020 Kia

Nowsze wnętrze

W kabinie odświeżonego Rio wprowadzono kilka modyfikacji. przede wszystkim zastosowano lepszej jakości materiały, aby poprawić ogólną jakość wykonania. Najbardziej widocznymi zmianami są nowy 8-calowy panoramiczny ekran dotykowy oraz 4,2-calowy wyświetlacz między zegarami.

Bezpieczeństwo

Odświeżone Rio może być wyposażone w liczne najnowsze, zaawansowane systemy asystujące, takie jak system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pieszych, pojazdów i rowerzystów (Forward Collision-Avoidance Assist – FCA), asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Assist – LKA), system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy (Driver Attention Warning – DAW) i system monitorowania martwego pola w lusterkach (Blind Spot Collision Warning – BCW).

Odświeżona Kia Rio trafi do sprzedaży w Europie w trzecim kwartale 2020 roku. Ceny modelu poznamy prawdopodobnie po wakacjach.

Kia Rio facelifting 2020Kia Rio facelifting 2020 Kia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.