Nowe przepisy od wakacji. Prawo jazdy może stracić nawet 40 tysięcy kierowców rocznie

Rządowe szacunki mówią, że nawet 40 tysięcy kierowców rocznie może stracić prawo jazdy po wprowadzeniu nowych przepisów. Właśnie dostaliśmy potwierdzenie z Ministerstwa Infrastruktury. Zaczną one obowiązywać już od wakacji.

Nowe przepisy od wakacji tego roku

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza terenem zabudowanym, ujednolicenie limitów prędkości, bez względu na porę dnia oraz zwiększenie ochrony pieszego przy przejściu dla pieszych. To nowe przepisy, które wejdą w życie w tym roku. Wszystkie trzy wpisują się w walkę z piratami drogowymi, którą od jakiegoś czasu zapowiadał rząd. Sam przepis o odbieraniu prawa jazdy za prędkość także poza terenem zabudowanym ma sprawić, że policja zatrzyma 20 tysięcy uprawnień jeszcze w tym roku. Szacunki ministerstwa mówią, że w przyszłym będzie to aż 40 tysięcy.

Do tej pory orientacyjnym terminem ich wprowadzenia był "lipiec 2020 r.". Teraz potwierdza to sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - Liczymy, że parlament zajmie się tą ustawą bez zbędnej zwłoki. Założeniem ministerstwa jest, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje, ale czy będzie to koniec czerwca, początek lipca, czy jego druga połowa zależy od tego, jak szybko przejdą prace przez obie izby parlamentu - powiedział Rafał Weber.

Zobacz wideo Łuków. Nietrzeźwy kierowca potrącił przechodzącą przez pasy kobietę

Nowe przepisy. Co się zmieni? 1. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Wszędzie

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Dotyczy to tylko obszaru zabudowanego. Poza nim policja za tak rażące łamanie przepisów karze mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi (to najwyższa przewidziana przez taryfikator kara). Od lipca tego roku również poza obszarem zabudowanym kierowcom będzie odbierane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Nowy przepis ma skłonić Polaków do wolniejszej jazdy. Na niektórych ryzyko utraty prawa jazdy na trzy miesiące ma działać skuteczniej niż wizja 500-złotowego mandatu czy punktów karnych. Tak jak napisaliśmy we wstępie, rządowe szacunki mówią, że rocznie nawet 40 tysięcy Polaków może stracić w ten sposób prawo jazdy. Zabieranie prawa jazdy ma być skutecznym batem na kierowców.

2. Ujednolicenie limitów prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia

O utracie prawa jazdy za prędkość poza obszarem zabudowanym było w mediach głośno kilkukrotnie, ale druga ze zmian przeszła bez większego echa. Od lipca w Polsce zostaną ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Dziś w godzinach 23-5 wynosi on 60 km/h.

3. Pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem

Również od lipca ma wejść przepis, mówiący o pierwszeństwie pieszego jeszcze przed przejściem. Nowy projekt ustawy nakłada na pieszych jeden nowy obowiązek. Nie oznacza to, że piesi będą mogli wchodzić na przejście w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym napisano:

 • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Nowością jest to, że pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Już dziś kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmienia się tylko to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia, i będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście.

Więcej o:
Komentarze (310)
Przepisy o pierwszeństwie dla pieszych i utracie prawa jazdy za prędkość od wakacji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • the_incognito

  Oceniono 174 razy 160

  Przydałoby się coś na piratów drogowych w samochodach rządowych.

 • arek64

  Oceniono 119 razy 113

  Raz jestem pieszym, a raz kierowcą. Gdy jestem pieszym, to jakoś nie widzę problemu, aby przepuścić jadący samochód, gdy za nim jest pusto. Jakoś te 2 sekundy w żaden sposób mnie nie zbawią. Z drugiej strony, gdy jestem kierowcą, to szczególnie gdy jest brzydka pogoda, to zatrzymuję się bez szczególnych przepisów w tym względzie, bo siedzę w ciepłym suchym samochodzie z dachem nad głową i chcę ułatwić tym na zewnątrz szybsze dotarcie do celu, aby nie marzli i nie mokli.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 99 razy 95

  Brakuje mi jeszcze jednego punktu - likwidacja pojazdów uprzywilejowanych dla rządu !!!!

 • obserwator_86

  Oceniono 75 razy 61

  Mam chęć zacząć nagrywać określone miejsca z Polski z ustawioną 50tką. Wczoraj chociażby w kujawsko-pomorskim, okolice Łabiszyna. Przez miejscowość podbije do 60tki, wjeżdżam w drogę asfaltową idącą przez las, zero czegokolwiek i ... 50tka.

  Inny przykład - droga krajowa nr 5, odcinek gdzie remont nie funkcjonuje od roku. Stoi sobie 50tka - nawierzchnia na tym odcinku identyczna jak była wcześniej, zero skrzyżowań, przejść.

  Chcecie aby ludzie traktowali ograniczenia prędkości poważnie ? To stawiajcie je w miejscach, które tego wymagają, a nie w sposób tak absurdalny. Multum razy zwalniam przepisowo, bo widnieje 60tka i teoretycznie niebezpieczny zakręt, a okazuje się to praktycznie niezauważalnym łukiem, który za drugim razem bez żadnego problemu pokonuję 90tką. Jadę dalej, zero oznaczeń, zwalniam bo coś mi nie gra i... na drodze z dopuszczalną 90tką napotykam zakręt 90 stopni, gdzie nawet przy 60tce ciężko byłoby się zmieścić.

 • the_xy

  Oceniono 50 razy 46

  Czyli to chodzi o to, żeby kierowcy tracili prawo jazdy a nie o to, żeby było bezpieczniej? Bo oblicza się ilość odebranych kartoników a nie ile mniej zabitych i rannych będzie...

 • elq_1

  Oceniono 39 razy 37

  Rządowych "kierowców" też to dotyczy?
  Czy po staremu, załatwi się "bez żadnego trybu"? Jak z maseczkami pod pomnikiem i na Powązkach?
  Nuże Kulsony! Do roboty!

 • magwol2

  Oceniono 104 razy 32

  Nie bardzo rozumiem skąd te lamenty. Nie wystarczy jeździć zgodni z przepisami?
  Mnie sie udaje już 25 lat. Nie boli.

 • Gość: razfiutin

  Oceniono 51 razy 29

  co jak ktoś stanie na chodniku przy pasach, ale nie będzie chciał wejść na pasy?

 • Gość: mareknej

  Oceniono 40 razy 24

  Kolejny terror na obywateli Polskich. Jeżeli planuje się ile odbierze się praw jazdy, to wiadomo co będzie się działo. Policjanci by wykonać plan będzie oszukiwać. W innych krajach również można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km. Jednak tam nie policjant o tym decyduje. Decyzję podejmuje komisja, biorąc pod uwagę dotychczasowe wykroczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX