Ferie 2020. Więcej wypadków i pijanych kierowców, ale mniej ofiar śmiertelnych

Podczas tegorocznych ferii na polskich drogach zginęło mniej osób niż przed rokiem, chodź doszło do większej liczby wypadków. Niestety znacząco wzrosła liczba kierowców, którzy prowadzili, będąc pod wpływem alkoholu.

Akcja "Bezpieczne ferie" trwała od 10 stycznia do 23 lutego 2020 r. W tym okresie policja wyjątkowo dokładnie przyglądała się zachowaniom kierowców, mierząc ich prędkość i sprawdzając trzeźwość. Niestety podczas tegorocznych ferii zimowych liczba kierowców, którzy prowadzili samochody będąc pod wpływem alkoholu, wzrosła aż o 9 proc. w porównaniu z feriami 2019.

Ferie 2020 - więcej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ferie doszło do 2899 wypadków, w których zginęło 291 osób, a 3273 osoby zostały ranne. Policjanci zatrzymali ponad 10,5 tys. osób kierujących pod wpływem alkoholu. Jak to się ma do zeszłorocznych ferii?

W 2019 policja informowała o 2865 wypadkach, w których zginęło 313 osób, a 3388 osób zostało rannych. Znacznie mniejsza (o 843) była liczba zatrzymanych, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.

Początek roku pokazuje, że Polacy nie przestali wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu

- powiedział podinsp. Radosław Kobryś z KGP.

Wręcz przeciwnie. Przez wiele lat w Polsce notowano spadek liczby kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Jednak w 2019 r. ten trend się odwrócił. Na początku tego roku policja odnotowała jeszcze większe tempo wzrostu liczby tzw. pijanych kierowców.

Zobacz wideo Pościg za pijanym kierowcą w Tico. 6-latek i ciężarna jako pasażerowie

Co trzeci kierowca przyznaje, że mógł prowadzić, będąc pod wpływem alkoholu

W badaniu zleconym przez AlcoSense aż 30 proc. Polaków przyznało, że mogło prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Część z ankietowanych kierowców robiła to świadomie, ale przeważająca większość mogła sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że wciąż ma we krwi zbyt duże stężenie alkoholu. Tę niewiedzę fachowo nazywa się "nieświadomą nietrzeźwością".

Nieświadoma nietrzeźwość to stan, w którym osoba czuje się w pełni trzeźwa, pomimo że stężenie alkoholu w jej organizmie przekracza określone w prawie limity dopuszczające prowadzenie pojazdów. Taka sytuacja często występuje następnego dnia rano, po spożyciu alkoholu poprzedniego wieczora.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.