Bezpieczne Ferie 2020. Rozpoczęły się ferie i ogólnopolska akcja policji

Akcja Bezpieczne Ferie rozpoczęła się w poniedziałek 13 stycznia i potrwa do 23 lutego 2020. Policjanci w całym kraju będą dbać o bezpieczeństwo dzieci.

Kiedy w tym roku wypadają ferie?

To oczywiście zależy od województwa. Część uczniów już 13 stycznia rozpoczęła zimowe ferie.

  • 13 - 26 stycznia - lubelskiej, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 20 stycznia - 2 lutego - podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 27 stycznia - 9 lutego - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 10 lutego - 23 lutego - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Bezpieczne Ferie 2020 - ruszyła ogólnopolska akcja policji

Akcja „Bezpieczne Ferie” prowadzona i nadzorowana jest przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Celem prowadzonych działań będzie zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na:

  • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci),
  • stan techniczny pojazdu,
  • bezpieczeństwo pasażerów,
  • stan psychofizyczny,
  • koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Bezpieczne FerieBezpieczne Ferie fot. policja.pl

Akcja Bezpieczne Ferie dotyczy także pieszych, w tym dzieci i młodzież. Policjanci będą zwracać uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Ponadto policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych z dziećmi i młodzieżą zarówno w przedszkolach, szkołach, jak też w miejscach wypoczynku zimowego, na których poruszane zostaną zagadnienia związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym

- czytamy w oficjalnym komunikacie. Ferie to także oczywiście kontrole stanu technicznego autobusów oraz ich kierowców. Policja przypomina, że zaniepokojony rodzic może zadzwonić na 112 lub udać się na komendę i poprosić o taką kontrolę.

Funkcjonariusze ruszą także na drogi, żeby zapewnić płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku, a w razie potrzeby w newralgicznych miejscach podejmą ręczne kierowanie ruchem.

>>> Kierowca ciężarówki staranował rogatki i wjechał pod nadjeżdżający pociąg:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.