Sylwester. Ile mogę wypić na imprezie, żeby wsiąść do auta? Nawet za kieliszek wódki i piwo możesz trafić za kratki

Kiedy po wypiciu można prowadzić samochód? Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Nigdy nie rób wyjątków. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki. Tak z pozoru niewielką dawkę alkoholu twój organizm będzie spalał przez sześć godzin.

Już dwa kieliszki wódki są groźne dla kierowcy

Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż czterokrotnie. A to tylko dwa kieliszki wódki. 0,8 promila to już dziesięciokrotnie większe ryzyko wypadku. Jeśli w takim stanie zatrzyma nas drogówka, potraktuje nas jak przestępców - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem. Grozi za to 10 tys. zł grzywny i trzy lata więzienia.

Stracisz też prawo jazdy.

Kiedy po wypiciu można prowadzić samochód?

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.

Jak długo spalam alkohol, ile muszę czekać, żeby móc jechać samochodem

Organizm dorosłego mężczyzny potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. Trzeba pamiętać, że w przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Nie ma statystyk, które mówią, jaką część pijanych kierowców stanowią tzw. wczorajsi, ale policja nie ukrywa, że jest ich bardzo wielu.

Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym wiele jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda - ostrzega policjant ze stołecznej drogówki. - Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia, koniecznie kupmy alkomat. Te najtańsze są tak samo wiarygodne jak te wirtualne, dlatego szkoda na nie pieniędzy. Trzeba zainwestować minimum kilkaset złotych. Ale jest łatwiejszy sposób - jeśli następnego dnia wsiadamy za kółko, po prostu nie pijmy. Weźmy taksówkę, poprośmy znajomych o podwózkę

- dodaje.

>>> Zobacz. Pościg za pijanym kierowcą w Tico. 6-latek i ciężarna jako pasażerowie

Zobacz wideo

Piwo, wódka, wina - ile mam promili?

Ile promili wydmuchamy po jednym piwie? Ile czasu będziemy spalać trzy szybkie kolejki wódki? Poniżej podajemy uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może on nawet nie poczuć, że cokolwiek wypił.

 • Trzy kieliszki wódki wypite w godzinę. Początek picia o 20:00. Promile o 22:00 - 0,69. Wynik 0,0 promila dopiero o 3:30.
 • Cztery piwa wypite do meczu w godzinach 20:00-22:00. O 23:00 alkotest wykaże 1,28 promila. Organizm pozbędzie się alkoholu dopiero o 8:30.
 • Lampka wina i butelka wódki wypite przy świątecznym stole w godzinach 17:00-23:00. Promile o północy - 2,21. Wynik 0,0 pojawi się na alkomacie dopiero o 16:30.
 • Jeden kieliszek wódki. Po godzinie od wypicia - 0,27 promila.
 • Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila.
Więcej o:
Komentarze (13)
Ile mogę wypić na imprezie, żeby rano wsiąść do auta? Po jakim czasie mogę prowadzić? Zasada jest prosta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jaroslaw_polske_zbaw

  Oceniono 10 razy 6

  Ja uważam, że nawet 0 promila to za dużo. Dozwolona ilość alkoholu powinna wynosić minus 0,2 promila!

  A tak poważnie. Wku.wia mnie, że nie można się napić piwa w lecie po obiedzie z powodu bzurnych przepisów. Jestem zagrożeniem na drodze, gdy nie dośpię, a nie po jednym piwie.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 6 razy 6

  Pójdę pod prąd, dozwolona ilość alkoholu powinna iść do góry do 0.6 - 0.8 po przekroczeniu delikwent powinien iść na min 7 dni do więzienia. Zamiast kar pieniężnych powinny być prace społeczne w hospicjum, szpitalu lub sprzątanie. Recydywista powinien mieć zwiększoną karę podwójnie jeżeli powtórzy się to w okresie 2 lat.

 • podmiot.lir

  Oceniono 4 razy 4

  W Anglii dozwolony limit to 0.8 promila, a wypadków jest o wiele, wiele mniej niż w Polsce. Decydującym czynnikiem jest kultura osobista kierowcy i jego IQ. Dziękuję.

 • brytnej

  Oceniono 8 razy 2

  Kulsońska Wolska pełna zakazów.
  Dziki kraj.

 • dejacek

  Oceniono 1 raz 1

  czy można wiedzieć skąd te wyliczenia np. że po wypiciu piwa prawdopodobieństwo wypadku rośnie 4 krotnie? Czytałem kiedyś niemieckie badania prowadzone przez ADAC i wynikało z nich że rzeczywisty negatywny wpływ alkoholu na czas reakcji zaczyna się ok 1,2 promila. Przy niewielkiej ilości np. 0,2 czas reakcji był nawet krótszy niż na trzeźwo. No ale przecież "jak będzie wolno jechać po 1 piwie to wszyscy będą jeździć po pół litrze wódki" To jest jedyne wiarygodne badanie naszej policji. Ciekawe tylko czemu złapany pijany policjant ma zawsze ponad 2 promile i jedzie- widocznie oni umieją lepiej pić

 • Robert S

  Oceniono 5 razy 1

  Krwa jak nie boner to mokwinski. Dwóch baranów nadających ciągle te same bzdety.

 • Gość: Aaaa

  0

  Nic jadę nie pije

 • Gość: Lolo

  0

  Ale bzdury

 • Gość: Robur

  0

  Powinni zrobić dopuszczalne 0.5 promila jak na zachodzie, powyżej 0.51 do 1,2 promila wykroczenie i mandat 500 - 1000 zł a powyżej 1,2 nietrzeźwość i konfiskata samochodu na skarb państwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX