Obwodnica Częstochowy A1 oddana kierowcom tuż przed świętami. GDDKiA: "Dotrzymujemy słowa"

Już dzisiaj zostanie oddana do użytku obwodnica Częstochowy autostradą A1. Wielu kierowców zdążyło już postawić krzyżyk na obwodnicy po tym, jak zerwano umowę z wykonawcą. Drogowcom udało się jednak zdążyć przed końcem roku.
Niewiele osób w to wierzyło, ale ciężka praca i olbrzymie zaangażowanie wszystkich stron biorących udział w realizacji 20-kilometrowego odcinka A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia przyniosło zakładany efekt. W najbliższy poniedziałek, 23 grudnia, kierowcy skorzystają z nowego odcinka A1, w tym również 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe

- informuje GDDKiA w oficjalnym komunikacie. Kierowcy będą mogli od dzisiaj pojechać trasą główną oraz dwoma węzłami: Częstochowa Północ oraz Częstochowa Południe. A to pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, zarówno pojazdów ciężarowych jak i osobowych. Z czasem udostępnione zostaną także węzły Częstochowa Blachownia i Częstochowa Jasna Góra.

Na razie, do zakończenia wszystkich prac, kierowcy będą mogli jechać obwodnicą 80 km na godz.

Obwodnica Częstochowy to wyjątkowo ważna inwestycja drogowa w tej części kraju. Było to wąskie gardło na trasie północ-południe. Kierowcy zawsze musieli się liczyć z ogromnym i korkami i opóźnieniami. Teraz będzie można ominąć miasto autostradą A1, co nie tylko znacznie upłynni ruch, ale także podwyższy komfort życia mieszkańców miasta. Przez Częstochowę przejeżdżały nie tylko samochody osobowe, ale także wspomniane ciężarówki. Zmniejszenie natężenia ruchu poprawi również bezpieczeństwo pieszych.

Obwodnica Częstochowy A1Obwodnica Częstochowy A1 fot. GDDKiA

Obwodnica Częstochowy rodziła się w bólach

GDDKiA obiecywała, że kierowcy będą mogli ominąć Częstochowę w tym roku, ale wiele osób bardzo poważnie w to wątpiło. Przypomnijmy, 29 kwietnia GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umów z konsorcjum realizującym budowę autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Generalna Dyrekcja wielokrotnie wzywała firmę Sallini Polska do powrotu na budowę i prowadzenie robót zgodnie z kontraktem.

Głównym celem udrożnienia ruchu jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 1 przebiegającej przez zurbanizowane tereny, w tym przez Częstochowę. Obecna sytuacja stwarza potencjalne zagrożenia dla ruchu drogowego i przede wszystkim dla niechronionych uczestników ruchu. Dlatego tak ważnym było jak najszybsze udostępnienie kierowcom trasy omijającej miasto. Stąd decyzja o kwietniowym odstąpieniu od umowy z firmą Salini i wyłonienie nowych wykonawców w przyspieszonym trybie

- tłumaczy swoją decyzję GDDKiA i podkreśla, że oddanie kierowcom obwodnicy przed końcem roku to potwierdzenie, że była to słuszna decyzja.

Obwodnica Częstochowy A1Obwodnica Częstochowy A1 fot. GDDKiA

Co dalej z resztą autostrady A1?

W realizacji jest pozostałych pięć odcinków, które pozwolą połączyć autostradę A1 w całość. W budowie jest blisko 81 km między węzłem Tuszyn i początkiem obwodnicy Częstochowy (w śladzie istniejącej autostrady A1 i drogi krajowej nr 1). Prace realizowane są w podziale na pięć kontraktów, a na całej długości powstaną dwie jezdnie o nawierzchni z betonu cementowego, po trzy pasy ruchu.

Pierwszymi odcinkami pojedziemy w 2021 roku, a całość zostanie sfinalizowana w 2022 r. Wtedy też pokonanie całej 580-kilometrowej trasy od Gdańska do granicy z Czechami zajmie niespełna pięć godzin.

Autostrada A1Autostrada A1 fot. GDDKiA

>>> Zobacz.Policjanci zatrzymali kierującą pojazdem, która na S5 jechała ponad 200 km/h:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (68)
Obwodnica Częstochowy A1 oddana kierowcom tuż przed świętami. GDDKiA: "Dotrzymujemy słowa"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fiqumiku

  Oceniono 74 razy 36

  Dziękujemy pani Bieńkowskiej, że wpisala 56km autostrady plus obwodnicę Częstochowy do inwestycji. Teraz za rządów pislamu nowe przetargi głównie na Podlasiu, Lubelszczyźnie i ma Podkarpaciu. W końcu tam jest taki ruch... nie to co na Śląsku czy w Warszawie
  Pamiętamy!

 • corvelinho

  Oceniono 43 razy 21

  "Dotrzymujemy słowa" ?!?
  Rilly?!
  A jaki był pierwotny termin oddania tego jakże krótkiego odcinka A1, hmm? Czy czasem nie powinien od być już dawno temu oddany i to w całości a nie przejezdny jak obecnie bo będą na nim prowadzone jeszcze prace budowlane?
  Naprawdę, zastanówcie się czy rzeczywiście dotrzymujecie słowa!

 • Gość: 11krzych

  Oceniono 22 razy 14

  Ranking partii politycznych według ilości zbudowanych w Polsce autostrad:
  1. PO
  2. NSDAP
  3. SLD
  4. PiS

 • Gość: Jaś

  Oceniono 14 razy 14

  Należy bardzo podziękować dziesiątkom firm i setkom pracowników, którzy solidnie harowali, aby zmieścić się w harmonogramach i skończyć budowę na Boże Narodzenie.

 • wejsunek47

  Oceniono 19 razy 13

  już za Gierka przejazd przez Częstochowę był dosyć upiorny...dobrze ,że UE się nad naszymi drogami ulitowała...

 • Gość: sky83

  Oceniono 11 razy 11

  Pracowałem przy tym kontrakcie. Zapie....rz niesamowity. Ale tak naprawdę udało się to dzięki pogodzie.

 • Gość: dziadekzpragi

  Oceniono 22 razy 10

  To poczekają na zjazdy w Częstochowie tak jam my w Markach na S8 , będą gotowe lada moment " na świętej nigdy "

 • js08836

  Oceniono 23 razy 9

  580 km. trasy od Gdańska do granicy Czech zajmie niespełna 5 godzin. Hahaahhahahahahahahahahahahahahahahahahah ,chyba że będą sami na tej AUTOSTRADZIE !!! Latem z bramkami i zatorami pokonanie tej trasy zajmie ok 10 godzin. niecałe 5 godzin hahahahahahahaha , chyba w kolumnie rządowej.

 • 1953maz

  Oceniono 25 razy 7

  No to ile kilometrów autostrad oddal rzad pisuarów w tym roku 50, 70 czy 20 km. W latach 2000-2015 oddawano 10 razy wiecej i z mniejsza reklama. bo te autostrady sie polakom nalezaly.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX