Przy jakiej pogodzie najczęściej dochodzi do wypadków? Wcale nie podczas złych warunków

Może się wydawać, że im gorsza pogoda, tym więcej wypadków. W praktyce jest jednak zupełnie odwrotnie - w optymalnych warunkach częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Do 70 proc. wszystkich wypadków dochodzi podczas dobrej pogody.

W ramach projektu „Profil kierowcy – system rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, operator systemu Yanosik sprawdził wpływ pogody na wypadkowość w Polsce. W tym celu pozyskano bazę wypadków obejmującą zdarzenia drogowe (w których których minimum jeden uczestnik został ranny lub doszło do jego śmierci), oraz bazę danych pogodowych z każdej gminy w Polsce.

>>> Do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Tam kierowcy powinni zachować szczególną uwagę:

Zobacz wideo

Do określenia warunków pogodowych przyjęto następujące kryteria:

  1. Warunki pogodowe korzystne - temperatura powietrza jest wyższa niż 3 st. Celsjusza, opady nie występują, wiatr jest mniejszy niż 5,5 m/s, widzialność wyższa niż 10 km, różnica ciśnienia w ciągu doby jest mniejsza niż 8 hPa. Przy czym uwzględniona została zasada, że jeden z wymienionych wyżej czynników może odbiegać od wartości oczekiwanej.
  2. Warunki pogodowe uciążliwe - o uciążliwości decydowało współwystępowanie negatywnych zjawisk tj. opady, powiewy wiatru powyżej 5,5 m/s, ograniczonej widzialności poniżej 10 km, czy temperatury poniżej 0 st. Celsjusza.
  3. Warunki pogodowe niebezpieczne - śliska nawierzchnia (temperatura poniżej 3 st. C i wystąpienie opadów), ulewny deszcz (temperatura powyżej 0 st. C, opady powyżej 3 mm), śnieżyca (temperatura poniżej 0o st. C, opady powyżej 3 mm), silny wiatr (wiatr powyżej 10 ms/s) oraz gęsta mgła (widzialność poniżej 300 m).

Dobra pogoda to więcej wypadków

Okazuje się, że podczas korzystnych warunków pogodowych najczęściej dochodzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. W tej grupie odnotowano 70 proc. wypadków. Co ciekawe, przy występowaniu warunków pogodowych uznawanych za niebezpieczne, bardzo rzadko dochodzi do wypadków z poważnymi konsekwencjami. W tym przypadku odnotowano zaledwie 2 proc. wypadków. Do 28 proc. zdarzeń drogowych dochodzi podczas uciążliwych warunków pogodowych.

Występowanie wypadków w zależności od warunków pogodowychWystępowanie wypadków w zależności od warunków pogodowych Yanosik

Źródło: Yanosik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.