Lexus UX 300e - debiutuje pierwszy elektryk z Japonii

Właśnie zadebiutował pierwszy elektryczny model Lexusa. UX 300e bazuje na hybrydowym crossoverze, jednak tym razem został wyposażony w napęd w pełni elektryczny.

Na targach Guangzhou International Automobile Exhibition Lexus zaprezentował swój pierwszy seryjny samochód elektryczny. UX 300e dysponuje mocą 150 kW i baterią o pojemności 54,3 kWh, która ma zapewnić nawet 400 km zasięgu.

Od wprowadzenia w 2005 roku modelu RX 400h Lexus jest pionierem technologii zelektryfikowanych napędów na rynku samochodów luksusowych. Podczas Tokio Motor Show 2019 Lexus ogłosił swoją nową globalną strategię elektryfikacji, którą nazwał Lexus Electrified. Jej celem jest ogromny skok naprzód w osiągach aut, jakości prowadzenia, a także radości z jazdy, którą odczuwa kierowca za sprawą napędu elektrycznego.

Lexus UX 300e 2020Lexus UX 300e 2020 Lexus

Elektryczny UX 300e to pierwszy produkcyjny model spod Lexusa. Inżynierowie zachowali charakterystyczny wygląd i wysoką funkcjonalność Lexusa UX, skupiając się jednocześnie na napędzie elektrycznym. Silnik o mocy 150 kW oferuje błyskawiczne przyspieszenie, a baterie zamontowane w podłodze zapewniają nisko położony środek ciężkości oraz do 400 km zasięgu (wg NEDC).

Znajoma stylistyka w nowym wydaniu

Design i funkcjonalność Lexusa UX zostały przeniesione do modelu UX 300e. Stylistyka nadwozia została uzupełniona o aerodynamiczne koła oraz osłonę podwozia

System Drive Mode Select w UX 300e pozwala kontrolować płynność przyspieszenia i zwalniania. Kierowca może za pomocą łopatek przy kierownicy wybrać jeden z czterech poziomów odzyskiwania energii podczas zwalniania. Samochody elektryczne z natury są ciche, ale UX 300e otrzymał dodatkowe wygłuszenia izolujące kabinę od odgłosów z zewnątrz takich jak wiatr czy szum opon, które byłyby słyszalne po rezygnacji z tradycyjnego silnika i skrzyni biegów. Inżynierowie skupili się jednak na dźwiękach w trakcie jazdy, by nadać prowadzeniu jak najbardziej naturalny charakter. Active Sound Control (ACS) przekazuje odgłosy otoczenia, żeby kierowca wiedział, jakie warunki panują na drodze, a pasażerowie czuli się w kabinie naturalnie.

Lexus UX 300e wejdzie do sprzedaży w Chinach i Europie w 2020 roku, a na początku 2021 roku trafi na rynek japoński.

Lexus UX 300e 2020Lexus UX 300e 2020 Lexus

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.