Elektryfikacja według Lexusa. Tak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji?

Na salonie samochodowym w Tokio Lexus zaprezentował najnowszy samochód koncepcyjny. Mowa o modelu LF-30 Electrified, który ma być zapowiedzią nowej stylistyki samochodów zelektryfikowanych, które pojawią się na rynku do 2030 roku.

Zapowiedzią „Lexus Electrified”, czyli wizji nowej generacji zelektryfikowanych pojazdów, jest Lexus LF-30 Concept. Jego światowa premiera odbyła się podczas 46. Tokyo Motor Show 2019.

Zewnętrzna stylistyka jest futurystyczna, ale według producenta ma łączyć artystyczne formy z autonomiczną jazdą i najnowocześniejszymi systemami. LF-30 Electrified wykorzystuje wiele zaawansowanych technologii, stworzonych z myślą o 2030 roku – takich jak nowa koncepcja kokpitu, oparta na filozofii projektowania skoncentrowanego na człowieku oraz zdalnym kierowaniu. Co ciekawe LF-30 w zasadzie nie ma maski - klepsydra Lexusa została rozwinięta, by objąć całą architekturę samochodu. Szyba rozciąga się przez całą długość pojazdu, a przejrzystość bocznych okien można dowolnie regulować. Dodatkowo kolor przedniego pasa pomaga określić z zewnątrz, czy samochód działa w standardowym czy autonomicznym trybie jazdy.

Zobacz wideo

Prywatny odrzutowiec

Układ przednich siedzeń przypomina lotnicze fotele pierwszej klasy. Wszystkie przełączniki rozmieszczono w zasięgu ręki, a dużym wyświetlaczem sterujemy za pomocą gestów. Tylne siedzenia wykorzystują technologię sztucznych mięśni, by dopasować się do pasażera. Mogą działać w różnych trybach, jak leżanka, relaksacja i funkcje ostrzegania. Wbudowane w zagłówkach głośniki (system audio Mark Levinson) zapewniają nie tylko optymalny dźwięk, ale mają też funkcję redukcji hałasu, przyczyniając się do poprawy wyciszenia.

Szklany dach nad tylnymi siedzeniami jest sterowany głosem i gestami. Okno SkyGate wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do wyświetlania różnego rodzaju informacji i obrazów, takich jak realistyczne niebo pełne gwiazd, ulubione filmy użytkowników, a nawet nawigacja.

Lexus LF-30 ConceptLexus LF-30 Concept Lexus

LF-30 udostępnia dwa tryby zautomatyzowanej jazdy – Chauffeur, który zastępuje kierowcę w prowadzeniu, oraz Guardian, który wspiera go w bezpiecznej jeździe. Nowością są także funkcje automatycznego parkowania i odbioru spod drzwi domu, w której LF-30 autonomicznie przejeżdża z podjazdu do samego progu drzwi.

Napęd elektryczny i brak kolumny kierowniczej

LF-30 wykorzystuje też zaawansowaną kontrolę podwozia. Silniki elektryczne zamontowano w każdym z czterech kół, a system może dowolnie rozdzielać napęd między nimi. System steer-by-wire eliminuje mechaniczne połączenie między kołami a kierownicą, aby zapewnić większą elastyczność kontroli skrętu w zależności od warunków jazdy. Przyczynia się również do zwiększenia poczucia przestronności, pozwalając odsunąć kontroler do podczas autonomicznej jazdy.

Lexus LF-30 ConceptLexus LF-30 Concept Lexus

Samochodowy concierge

Pokładowa sztuczna inteligencja rozróżnia głosy pasażerów pojazdu i wykorzystuje spersonalizowane informacje, zapisane w kluczyku kierowcy, by każdemu użytkownikowi służyć indywidualnie dostosowaną pomocą. Rozwiązanie to obejmuje regulację temperatury i głośności, wyznaczanie tras nawigacji i ustalanie miejsc docelowych, jednocześnie przedstawiając propozycje dotyczące aktywności po przyjeździe na miejsce. Rozumie również preferencje kierowcy i pomaga kontrolować ustawienia zawieszenia oraz układu napędowego w czasie rzeczywistym, zgodnie z warunkami jazdy. LF-30 Electrified jest wyposażony również we wspomagającego drona Lexus Airporter. Korzystając z autonomicznej kontroli, Lexus Airporter może wykonywać takie zadania, jak samodzielny transport bagażu od progu domu do bagażnika pojazdu.

Lexus planuje zaprezentować swój pierwszy samochód elektryczny (BEV) w listopadzie 2019 roku. Jest to odpowiedź na potrzeby różnych regionów świata na rozwój napędów hybrydowych (HEV), hybryd plug-in (PHEV), napędów elektrycznych na baterie (BEV) i na ogniwa paliwowe (FCEV). W ciągu najbliższej dekady Lexus wprowadzi pierwszą platformę dedykowaną modelom hybrydowym plug-in PHEV i w pełni elektrycznym BEV. Do 2025 roku zostaną zelektryfikowane wszystkie modele Lexusa.

Lexus LF-30 ConceptLexus LF-30 Concept Lexus

Więcej o:
Copyright © Agora SA