Odcinkowy pomiar prędkości - czy GITD popełniło przestępstwo? Sprawa trafiła do prokuratury

Problemy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zaczęły się we wrześniu. Wszystko za sprawą publikacji przez NIK raportu, według którego GITD celowo kalibrował odcinkowe pomiary prędkości tak, aby wykrywały tylko rażące naginanie przepisów. Szacuje się, że budżet państwa stracił przez to 2,8 mld zł.

Nad Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego zbierają się czarne chmury. Miasto Jest Nasze złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie jest odpowiedzią na wrześniowy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący funkcjonowania odcinkowych pomiarów prędkości. Okazało się bowiem, że zastrzeżenia są nie nie tylko samego ich rozmieszczenia, ale również kalibracji urządzeń. Część z nich była zaprogramowana w taki sposób, by rejestrować tylko drastyczne wykroczenia (czyli przekroczenie prędkości o 30 km/h i więcej). Szacuje się, że budżet państwa stracił przez to nawet 2,8 mld zł.

Odcinkowe pomiary prędkości miały być lekiem na całe zło. Urządzenia stanęły w 29 lokalizacjach, jednak nie wszystko ułożyło się tak dobrze, jak planowano. Pierwszym problemem okazały się lokalizacje, w których stanęły urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Wybór lokalizacji trwał dwa i pół roku i nie był pozbawiony wad. Odpowiedzialny za planowanie i realizację projektu Główny Inspektorat Transportu Drogowego właściwie rozmieścił 18 z nich, instalując je na odcinkach dróg krajowych charakteryzujących się wysoką wypadkowością i jej skutkami (ofiarami). Takich warunków nie spełniało osiem lokalizacji. Ponadto urządzenia do obsługi trzech kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości zlokalizowano w bliskiej odległości od siebie. Odcinki te zastąpiły planowany wcześniej jeden dłuższy. Zdaniem NIK było to niecelowe i niegospodarne. Uniemożliwiło bowiem objęcie dwóch innych odcinków dróg krajowych nadzorem.

Odcinkowy pomiar prędkości - mapaOdcinkowy pomiar prędkości - mapa Fot. NIK

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Połowa wykroczeń się przedawnia

Łapanie tylko kierowców, którzy znacznie przekroczyli prędkość, to jednak nie wszystko. Ze statystyk wynika, że ponad połowa zarejestrowanych wykroczeń się przedawniła. Spośród 204 tys. zarejestrowanych i zweryfikowanych w latach 2015-2017 wykroczeń popełnionych na odcinkach dróg objętych odcinkowym pomiarem prędkości dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. (57 proc.), o wartości kar wynoszącej ok. 26,3 mln zł. W przypadku całego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym przedawniło się aż 1,6 mln wykroczeń, o wartości kar wynoszącej ok. 371 mln zł. Przyczyną tego były wadliwe regulacje prawne w zakresie możliwości ustalania i karania sprawców wykroczeń, a przede wszystkim niewystarczająca obsada kadrowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Powyższe nieprawidłowości zostały ujawnione w opublikowanym we wrześniu raporcie NIK. Ten jednak przeszedł bez echa i nie wzbudził większego zainteresowania. Z tego względu towarzystwo Miasto Jest Nasze postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez GITD przestępstwa.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości

System OPP oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli jest ona większa, niż pozwalają limity, kierowca dostaje mandat.

Odcinkowy Pomiar PrędkościOdcinkowy Pomiar Prędkości Źródło: CANARD/GITD

Więcej o:
Komentarze (80)
Odcinkowy pomiar prędkości - czy GITD popełniło przestępstwo? Sprawa trafiła do prokuratury
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Maciek Raczka

  Oceniono 52 razy 34

  Ale to jest straszna obłuda! Z jednej strony zewsząd spadają gromy na kierowców, że szybko za szybko jeżdżą, że najgorsi pod tym względem w Europie.
  Z drugiej strony rząd "planuje" dochód do budżetu w konkretnej wysokości i spadają gromy na kierowców , ze nie wykonują "planu" albo przez błędy urzednikow nie wpłynęły odpowiedniej wysokości kwoty!!

 • namegoeshere

  Oceniono 44 razy 28

  Czyli GITD wykazalo sie zdrowym rozsadkiem i za to beda odpowiadac karnie, parodia!

 • Gość: Smród

  Oceniono 36 razy 22

  Jak to budżet państwa STRACIŁ?
  Przecież w przypadku policjanta to mogło być upomnienie! To jest maszynka do okradania nas przez państwo? Z góry zakładają że ja w tym roku zapłacę mandat chociaż jeszcze nie wsiadłem do samochodu? Żałosne fiuty.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 25 razy 19

  A ktoś pomyślał, że sankcje są tak skonstruowane, że dla małych przekroczeń prędkości koszty postępowania (odnalezienie sprawcy, korespondencja, udowodnienie wykroczenia, postępowanie sądowe) znacznie przekraczają "zysk" z mandatu? To dlatego karane było +30km/h.

 • druga_wieza

  Oceniono 42 razy 16

  Miasto Nie Jest Wasze.
  Jesteście uzurpatorami, nikt wam nie dał prawa do reprezentowania miasta.

 • Gość: Nila

  Oceniono 17 razy 15

  Jeżeli nie zarobiło się, to nie oznacza, że się straciło. Co za bzdury.

 • Gość: Cieszący się wolnoscia

  Oceniono 10 razy 8

  Ja jako uczciwy obywatel zakładam, że wpływy do budżetu będą 0 PLN. Kto zakłada inaczej i planuje na tym zarabiać jest skur*ysynem planujacym grabic obywateli. Ograniczenia prędkości są dla bezpieczeństwa a nie sposobem na zbieranie pieniędzy. Dobrze, że nie mieszkam w tym poje*anym kraju.

 • Gość: German

  Oceniono 11 razy 5

  Ja PRDL... GITD zrobiło coś co moim zdaniem ma sens. Na takim odcinku restrykcyjne przestrzeganie przez system prędkości to mandat praktycznie dla każdego. Każdy i tak na tych odcinkach jechał praktycznie zgodnie z przepisami. A często jestem na takim odcinku i nie było wariata który by gnał chyba że miejscowy który na wlocie cisnął a parę set metrów przed bramką wyjazdową wjeżdżał na swoją posesję . Co jest z Wami ludzie? Plakaliscie jak fotoradar walił foty po przekroczeniu prędkości o 5 km/h. Co za naród..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX