S8 - ekspresówka, po której trzeba jechać dwa razy wolniej. Mamy list od was i odpowiedź GDDKiA

Droga ekspresowa S8 pod Warszawą na pewnym fragmencie budzi niemałe kontrowersje. Mimo dwóch, a miejscami nawet trzech pasów w każdym kierunku, obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 60 km/h. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła wypowiedzieć się na ten temat.

Napisał do nas nasz czytelnik, pan Maciej, który zaniepokojony sytuacją na trasie S8, postanowił skontaktować się bezpośrednio z GDDKiA. Chodzi o fragment pomiędzy trasą S8 a węzłem Janki. Mimo że prace budowlane na tym odcinku zakończyły się już jakiś czas temu, nadal obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 60 km/h. Jak zauważa pan Maciej, większość kierowców jeździ tam nawet dwukrotnie szybciej, a jedynie nieliczni stosują się do przepisów. Zdaniem naszego czytelnika taka sytuacja powoduje realne zagrożenie na drodze, wynikające z różnicy prędkości pomiędzy kierowcami jadącymi przepisowo a tymi, którzy prędkość dostosowują do własnych upodobań.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Poniżej prezentujemy pełną treść wiadomości od pana Macieja (pisownia oryginalna):

"Szanowna Redakcjo,

Pragnąłbym poruszyć kwestię organizacji ruchu na drodze ekspresowej S8 pod Warszawą. Jakiś czas temu zakończyła się przebudowa odcinka łączącego drogę wylotową (węzeł Janki) z trasą ekspresową S8. Mam czasami okazję jeździć tam w stronę Śląska i zauważyłem ze pomimo zakończenia inwestycji obowiązuje tam niedorzeczne ograniczenie prędkości do 60 km/h, które nijak się ma do prędkości którą poruszają się tam samochody. Normą jest jazda z prędkością ponad dwukrotnie większą, dużo kierowców jedzie tam jeszcze szybciej. Nadmienię ze cały opisany odcinek ma 2 lub 3 pasy ruchu w jedną stronę.

W przypadku zatrzymania przez kontrolę prędkości kierowcom grożą bardzo srogie kary, nie jest to jednak największym problemem. Znacznie gorsze jest zagrożenie które jest wynika z różnicy prędkości między pojedynczymi samochodami, które jednak decydują się przestrzegać przepisów, a innymi uczestnikami ruchu. Oczywiście w momencie gdy dojdzie do wypadku lub kolizji policja swoim zwyczajem wpisze w reporcie że powodem była nadmierna prędkość bądź jej niedostosowanie do warunków drogowych."

Pan Maciej skontaktował się bezpośrednio z biurem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, skąd napłynęła konkretna odpowiedź, pozbawiona jednak konkretów:

Odcinek o którym Pan pisze nie jest jeszcze pełnoprawną drogą ekspresową. Stanie się nią po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie czyli zakończeniu odbioru inwestycji przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wtedy też znikną obecne ograniczenia prędkości

Wynika z tego, że GDDKiA w dalszym ciągu czeka na zakończenie procedur związanych z odbiorem drogi. Roboty na odcinku Radziejowice-Przeszkoda zostały zakończone w połowie lipca, a na odcinku Przeszkoda-Paszków - na początku sierpnia br.

Rzecznik prasowy GDDKiA wypowiedział się również na temat tego, kiedy doczekamy się pełnej siedzi autostrad:

Zobacz wideo

W temacie "powolnego" odcinka trasy S8, przedstawiciel GDDKiA mówi również:

Po pozyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie, znikną ograniczenia prędkości za sprawą wprowadzenia stałej organizacji ruchu. Szacujemy, że odcinek stanie się drogą ekspresową w październiku br.

Póki co pomiędzy Nadarzynem a węzłem Siestrzeń nadal obowiązuje jednak ograniczenie prędkości do 60 km/h.

Trasa S8 - droga ekspresowa z ograniczeniem do 60 km/hTrasa S8 - droga ekspresowa z ograniczeniem do 60 km/h GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (44)
S8 - ekspresówka, po której trzeba jechać dwa razy wolniej. Mamy list od was i odpowiedź GDDKiA
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ndof

  Oceniono 43 razy 43

  Jeśli nie jest drogą ekspresową a zwykłą, to i tak ograniczenie do 60 nie ma żadnego uzasadnienia, na zwykłej drodze dwujezdniowej prawo dopuszcza 100. Tak tworzy się fikcję, a do kierowców płynie jasny przekaz: ograniczenia prędkości są bez sensu...

 • Gość: rzydeta

  Oceniono 45 razy 35

  Ni xuj z tego, że ta droga nie ma jeszcze statusu ekspresówki? To jest powód do idiotycznego ograniczenia do śmiesznej prędkości? Trasa Łazienkowska też nie jest ekspresówką, a dopuszcza się tam 80 km/h.

 • pyzz

  Oceniono 34 razy 30

  Jeżeli droga jest nieodebrana to nie powinna być oddana do użytku. Ograniczenia prędkości znacznie bardziej restrykcyjne niż to konieczne powszechne w polsce dla wyłudzania mandatów powodują obniżenie bezpieczeństwa.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 33 razy 27

  Tak się buduje opinię (słuszną), ze znaki są bez sensu i można je olewać. Brawo.

 • Gość: LOL

  Oceniono 28 razy 24

  W normalnej firmie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego za swoją opieszałość dawno by wyleciał. Ale nie w budżetówce. Jak znam życie penie jest zarobiony i pewnie zarabia grosze.

 • Gość: Pszczoła

  Oceniono 22 razy 14

  Wczoraj jechałem tym odcinkiem i też zwróciłem na to uwagę. Brakuje tylko policji z radarem i extra wpływy do budżetu gwarantowane, a co drugi kierowca traci prawko. Ratunek w aplikacjach dla kierowców. Policja ? Oni zawsze tłumaczą , że nie są od ustawiania znaków. Ale nawet najgłubsze będą starali się egzekwować.

 • Gość: S7

  Oceniono 15 razy 9

  Droga s7 nowy odcinek oddany do użytku w zeszłym roku 31 października. Elbląg Gdańsk droga na której ograniczenie wynosi 100 km/h. Znak zwierzyny na odcinku 37km i taka to droga ekspresowa w Polsce wygląda.

 • robert.kwi

  Oceniono 7 razy 7

  Nit tam nie jedzie mniej niż 120km/h ;) (dla policji: za wyjątkiem nie ;) )

 • penetratorwiedzy

  Oceniono 10 razy 6

  a ja sie pytam dlaczego na tej drodze mimo 3 pasow jest ogranicznie godzinowe dla ciezarowek to jest dopiero PATOLOGIA .. nigdzi takiego czegoś nie widziałem w niemczach by GLOWNA droga trazytowa miala ograniczenia !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX