Nowe radiowozy ITD. To największy zakup w historii Inspekcji

64 specjalistyczne radiowozy trafią w przyszłym roku do inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w całym kraju - to największy zakup w historii Inspekcji.

Wagi samochodowe, sonometr, dymomierz, przymiary i tester diagnostyczny EOBD – m.in. taki sprzęt znajdzie się na wyposażeniu każdego z 64 nowoczesnych radiowozów. W połowie przyszłego roku pierwsze specjalistyczne furgony trafią do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego. Dziś podpisano umowę na ich dostawę.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Służby muszą być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwoli wyeliminować z ruchu niesprawne technicznie samochody, o niesprawnych układach hamulcowych, kierowniczych i pojazdy przeładowane. Jestem dumny z tego, że w Polsce za przyczyną Inspekcji Transportu Drogowego przy podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na drogach możemy korzystać ze wsparcia najnowocześniejszego sprzętu

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Radiowozy zostały zakupione w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” i będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów. Koszt zakupu furgonów to ponad 28 mln zł.  

MAN TGEMAN TGE Fot. MAN

Testery, radiowozy, mobilne jednostki diagnostyczne – Inspekcja wzmacnia potencjał 

Zakup furgonów to kolejny etap realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inspektorzy w całej Polsce wykorzystują już w codziennej pracy 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Trwa również procedura zakupu 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych, z wykorzystaniem których prowadzone będą kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów.

Obecnie wykorzystujemy 3, a będzie ich dodatkowo 16. Przenośne stacje diagnostyczne eliminują z ruchu samochody w złym stanie technicznym. Dotychczasowe wyniki kontroli pokazują, że ich skuteczność sięga nawet 40 proc.

- powiedział szef ITD, Alvin Gajadhur.

Zakupiony w ramach projektu sprzęt i urządzenia zostaną przekazane w nieodpłatne użytkowanie wojewódzkim inspektoratom transportu drogowego. Dzięki realizacji projektu Inspekcja Transportu Drogowego zostanie wyposażona w nowoczesny, zaawansowany technicznie oraz technologicznie sprzęt, pojazdy oraz pakiet specjalistycznych szkoleń pozwalających zwiększyć efektywność kontroli drogowych. Koszt realizacji projektu to 62 mln zł, z czego 85 proc. jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.