Już za moment finał Kia Platinum Cup. Zawodnicy zmierzą się na legendarnym torze Monza

Sezon mistrzostw Polski Kia Platinum Cup powoli dobiega końca. Przed nami ostatnia runda, podczas której zawodnicy będą się ścigać na słynnym włoskim torze w Monzy.

Już w dniach 10-12 października na torze we włoskiej Monzy odbędzie się finał pucharu Kia Platinum Cup. Rywalizacja i walka z czasem to najważniejsze aspekty wyścigowego życia. jednak pod koniec sezonu zawsze do gry wchodzi zwyczajna... matematyka. Faworytem tego sezonu jest Nikodem Wierzbicki startujący z numerem 33, ale jest kilka innych scenariuszy, które mogą znacząco wpłynąć na czołówkę tego sezonu.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Zgodnie z regulaminem tytuł mistrza Polski zdobędzie kierowca, który zostanie sklasyfikowany i ukończy minimum pięć rund oraz zdobędzie największą liczbę punktów po odjęciu najsłabszego rezultatu jednego z wyścigów. Do zdobycia podczas ostatniej rundy sezonu jest 155 punktów.

Kia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull RingKia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull Ring Dominik Kalamus

Kto wywalczy tytuł mistrza?

Szanse na tytuł najlepszego zawodnika 2019 roku ma czterech kierowców: Nikodem Wierzbicki, Dawid Borek, Kamil Serafin i Jakub Szablewski. Strata piątej Adrienn Vogel i pozostałych zawodników jest już na tyle duża, że nie zagrażają oni liderowi klasyfikacji sezonu. W najlepszej sytuacji jest Wierzbicki, który ma 677 punktów. Drugi Dawid Borek jak na razie zgromadził 650 oczek. Trzeci Kamil Serafin ma na swoim koncie 627 punktów, a czwarty Jakub Szablewski - 609 punktów.

Najsłabszym wynikiem Wierzbickiego jak na razie jest piąte miejsce w drugim wyścigu na Red Bull Ringu, za które otrzymał 56 punktów. Borek póki co ma do odjęcia czwarte miejsce z Poznania (58 punktów), a Serafin najsłabiej spisał się podczas drugiego wyścigu w Poznaniu, gdzie był jedenasty (46 punktów). Szablewski najgorszy wynik uzyskał na początku sezonu, gdy był dziewiąty na Hungaroringu (48 punktów).

Kia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull RingKia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull Ring Dominik Kalamus

Sytuacja przed ostatnią rundą ułożyła się tak, że losy mistrzowskiego tytułu w dużej mierze zależą od Nikodema Wierzbickiego. Lider klasyfikacji sezonu, by zapewnić sobie mistrzowską koronę ma kilka możliwości:

1. Wierzbicki zdobywa minimum 71 punktów za pierwszy lub drugi wyścig wraz z punktami bonusowymi. W praktyce oznacza to:

  • zwycięstwo w którymkolwiek wyścigu + wywalczenie minimum jednego bonusowego punktu,
  • drugie miejsce w którymkolwiek wyścigu + wywalczenie minimum sześciu punktów bonusowych.

2. Wierzbicki uzyskuje najlepszy czas okrążenia w którymkolwiek wyścigu i łącznie zdobywa minimum 66 punktów. W praktyce oznacza to:

  • trzecie miejsce w którymkolwiek wyścigu + najszybsze okrążenie wyścigu + minimum jeden dodatkowy punkt za kwalifikacje,
  • czwarte miejsce w którymkolwiek wyścigu + najszybsze okrążenie wyścigu + minimum trzy dodatkowe punkty za kwalifikacje.

Nikodem Wierzbicki, Kia Platinum Cup 2019Nikodem Wierzbicki, Kia Platinum Cup 2019 Kia Platinum Cup

3. Wierzbicki dwa razy uzyskuje najlepszy czas okrążenia w wyścigach i łącznie zdobywa minimum 61 punktów. W praktyce oznacza to:

  • ósme miejsce w którymkolwiek wyścigu + 2x najszybsze okrążenia wyścigu + minimum jeden dodatkowy punkt za kwalifikacje,
  • dziewiąte miejsce w którymkolwiek wyścigu + 2x najszybsze okrążenia wyścigu + minimum trzy dodatkowe punkty za kwalifikacje.

4. Wierzbicki zdobywa maksymalną liczbę punktów bonusowych i łącznie gromadzi minimum 60 punktów. W praktyce oznacza to:

  • dziesiąte miejsce w którymkolwiek wyścigu + 2x najszybsze okrążenia wyścigu + pole position do pierwszego wyścigu.

5. Wierzbicki nie zdobywa żadnych punktów bonusowych i łącznie gromadzi minimum 127 punktów, co w praktyce oznacza wywalczenie minimum dwóch drugich miejsc w wyścigach.

Czeka nas niezwykle emocjonująca runda Kia Platinum Cup w Monzy. Dobrze wiem jakie to emocje, ponieważ dwukrotnie miałam przyjemność wziąć udział w wyścigu jako licencjonowany kierowca. O tym, kto zostanie mistrzem Polski w sezonie 2019, przekonamy się już 12 października.

Kia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull RingKia Platinum Cup 2019 - druga runda, Red Bull Ring Dominik Kalamus

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.