Yellow boxy pojawiły się w Szczecinie. I nigdzie indziej nie powstaną. Ministerstwo nie pozostawia złudzeń

Piotr Kozłowski
Prezydent Szczecina: Na prośbę Ministerstwa Infrastruktury wprowadziłem yellow boxy na czterech skrzyżowaniach. Resort: Nikogo o nic nie prosiliśmy.

Yellow box - co to?

W lipcu na łamach Moto.pl informowaliśmy, że Szczecin będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym pojawią się tak zwane yellow boxy. To żółte linie, które przypominają kierowcom, że na skrzyżowanie można wjechać tylko wtedy, jeśli możliwe będzie jego opuszczenie w odpowiednim czasie - innymi słowy, jeśli nie będziemy blokować przejazdu innym autom. To rozwiązanie stosowane m.in. na drogach Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy USA. Szczecin był pierwszym miastem w Polsce, które chciało sprawdzić skuteczność tego rozwiązania w polskich warunkach.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

 

Ministerstwo Infrastruktury: Nie wiemy, czy to się sprawdza

Yellow boxy to jedynie przypomnienie, że blokowanie skrzyżowania jest w Polsce karane mandatem w wysokości 300 zł i dwoma punktami karnymi. Co ciekawe, Szczecin brał udział w pilotażowym programie zorganizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Prezydent Szczecina pisał w lipcu, że żółte linie na czterech szczecińskich skrzyżowaniach (ostatecznie pojawiły się na pięciu) pojawiają się "na prośbę resortu". Tymczasem oświadczenie ministerstwa sugeruje, że resort odcina się od tej akcji, sugerując nawet, że umieszczanie żółtych linii na skrzyżowaniach nie ma umocowania prawnego i może wprowadzić chaos.

Ministerstwo Infrastruktury nie sugerowało wprowadzenia rozwiązań typu "yellow box" w oznakowaniu skrzyżowań. Z uwagi na fakt, że resort infrastruktury nie zlecał wprowadzania przedmiotowego oznakowania na krzyżowaniach w Szczecinie, nie otrzymuje i nie posiada informacji pozwalających na ocenę funkcjonowania wymienionego wyżej rozwiązania

- czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo idzie nawet o krok dalej, mówiąc wprost, że prawo drogowe nie daje podstaw do stosowania oznakowania poziomego zbliżonego do tzw. yellow box. Dlaczego? Bo po pierwsze, w polskich przepisach linie takie jak w yellow boxach po prostu nic nie znaczą. Po drugie, żółte znaki poziome to rozwiązania tymczasowe, stosowane np. przy okazji remontów.

I trudno ministerstwu racji nie przyznać, bo przy obecnym kształcie przepisów yellow boxy faktycznie mogłyby wprowadzić sporo zamieszania na skrzyżowaniach. Czemu? Jeśli na drodze znajdują się linie żółte i białe, te drugie przestają obowiązywać. Jeśli zatem yellow box zakryłby np. linie organizujące ruch, na skrzyżowaniu mógłby zapanować chaos.

Yellow boxy w Polsce. Czy pojawią się na skrzyżowaniach

Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że wysłało do przedstawicieli niektórych władz samorządowych prośby o wyrażenie opinii w sprawie yellow boxów, ale nie sugerowało ich wprowadzenia. Resort nie ma informacji na temat tego, czy wprowadzone w Szczecinie rozwiązanie odnosi zamierzony skutek, czyli czy faktycznie zmniejsza korki.

Mając na uwadze powyższe zastrzeżenia, Ministerstwo Infrastruktury nie planuje obecnie podejmowania prac mających na celu prawne usankcjonowanie stosowania oznakowania poziomego zbliżonego do tzw. "yellow box". Jednocześnie resort infrastruktury będzie analizował rezultaty badań prowadzonych w innych państwach w przedmiocie podobnych rozwiązań

- czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Innymi słowy, resort daje znać, że póki co nie planuje wprowadzać w Polsce tego rozwiązania.

Więcej o:
Komentarze (68)
Yellow boxy w Polsce. Na polskich drogach nie będzie żółtych kwadratów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jaleros

  Oceniono 47 razy 43

  Czy ktoś dostał mandat za blokowanie skrzyżowania? Na ograniczeniach do 40 km/h policja robi wyniki. Kto by kontrolował płynność ruchu na skrzyżowaniach...

 • komentator_2000

  Oceniono 36 razy 24

  Może szybciej kierowcy by się nauczyli, żeby nie wjeżdżać na skrzyżowanie, jeśli nie ma możliwości z niego zjechać, gdyby już obowiązujący przepis był egzekwowany. Yellow box czy nie - to nic nie zmienia.

 • Gość: Kamil

  Oceniono 31 razy 21

  przeciez to jest swietny pomysl, ktory funkconuje w innych krajach, wiec ani nic odkrywczego ani rewolucjnego. Do tego kamera na skrzyzowaniu i kazdy sie szybko oduczy zeby nie blokowac skrzyzowania bo ani to w niczym nie pomaga ani nie przyspiesza podrozy

 • zamani

  Oceniono 20 razy 20

  Z yellow boxami, jak z sygnalizacją z sekundowym odliczaniem czasu. I w jednym i w drugim przypadku można mówić, że to niepotrzebne, szkodliwe itd i itp. W praktyce, w Szczecinie to się sprawdza, gdyż tu w odróżnieniu od wielu innych miejsc w Polsce kierowcy zaczęli dostrzegać płynące z tego korzyści (tak samo jak z jeżdżenia na suwak), a reszta nieprzekonanych ma szanse na ich zauważenie. Może to po części wpływ tego, że mamy wiele więcej sposobności jeżdżenia po niemieckich drogach, gdzie chamstwa i prymitywizmu jest jednak mniej niż u nas, a niemiecka policja jest bezwzględna w tępieniu wykroczeń.

 • vanlig

  Oceniono 30 razy 16

  Szkoda, bo yellow box wygląda na dobry pomysł.

 • Gość: Savvy

  Oceniono 14 razy 14

  Kara powinna być tam np 3x większa a mandat wystawiany na podst kamery monitoringu. Yellow Boxy malowane są tylko na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach, trudno ich nie zauważyć więc kierowca podejmuje ryzyko świadomie. W PL nie ma dziś świadomości że blokowanie skrzyżowań z droga podporządkowaną jest zakazane - co blokuje ruch w miescie.

 • ceppisowski

  Oceniono 26 razy 10

  nie rozumiem po ch..... tej yellow box?
  Yellow box ma niby ograniczyc debilizm polskich kierowcow?

 • homo_lupus

  Oceniono 9 razy 9

  z doświadczenia: yellow boxy to znakomite rozwiązanie. Sprawdza się i zwłaszcza w Polsce jest potrzebne, bo tutaj horyzont myślenia o sytuacji na drodze kończy zwykle na tylnym zderzaku własnego auta.
  Pozostaje mieć nadzieję, że prezydent Krzystek nie wystraszy się głupoty centralnych urzędasów i nie zlikwiduje tego, co ledwie kilka tygodni temu zostało namalowane.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 11 razy 9

  Wypił...pić tych urzędasów z tego ministerstwa. Będzie taniej, a na drogach bezpieczniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX