S7. Już niedługo z Warszawy do Krakowa pojedziemy ekspresówką. Kolejny odcinek S7 w budowie

Droga S7 z Warszawy i Krakowa wciąż nie jest gotowa na kilku odcinkach. To jednak niedługo ma się zmienić. Rozpoczęły się prace na kolejnym odcinku drogi ekspresowej S7 w województwie małopolskim. Symbolicznym wbiciem łopaty przypieczętowano rozpoczęcie prac w terenie na odcinku S7 Szczepanowice - Widoma.

Droga ekspresowa S7 na odcinku od węzła Szczepanowice do węzła Widoma będzie miała 13,1 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Wybudowane zostaną dwa węzły: Szczepanowice i Widoma.

Z obydwóch węzłów zjechać będzie można na drogę krajową nr 7. Powstanie 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i jedna estakada. Estakada w Szczepanowicach będzie najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, o długości 681 m w przypadku nitki lewej i 689 m nitki prawej. Przebiegać będzie nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą.

Zakres inwestycji:

 • budowa drogi ekspresowej S7 z pasem dzielącym ziemnym oraz pasami awaryjnymi,
 • budowa węzłów drogowych łączących S7 z istniejącym układem komunikacyjnym oraz obiektów inżynierskich w ciągu planowanej drogi ekspresowej i dróg krzyżujących się z nią (wraz z wykonaniem, w niezbędnym zakresie, korekty przebiegu tych dróg na odcinkach dojazdów do obiektów),
 • budowę elementów odwodnienia drogi i obiektów towarzyszących, dróg dojazdowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, infrastruktury technicznej.

S7S7 fot. GDDKiA

Kalendarium

 • 15 stycznia 2015 r. - uzyskanie decyzji środowiskowej
 • 8 stycznia 2018 r. - podpisanie umowy na projekt i budowę (Mota-Engil Central Europe S.A.)
 • 23 sierpnia 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID,
 • 28 sierpnia 2019 r. - przekazanie wykonawcy placu budowy,
 • 11 września 2019 r. - wbicie pierwszej łopaty,
 • 2021 r. - zakończenie realizacji inwestycji.

Małe odcinki realizacyjne

Blisko 56 kilometrowy odcinek S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa został podzielony na mniejsze odcinki realizacyjne: Miechów-Szczepanowice, węzeł Szczepanowice (z węzłem) - węzeł Widoma (z węzłem), węzeł Widoma (bez węzła) - Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska. Droga ekspresowa stanowić będzie jednocześnie obwodnice dla trzech miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Nowa droga będzie miała osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, węzeł zespolony Kraków Mistrzejowice, węzeł zespolony Kraków Grębałów.

Ekspresowe połączenie Warszawy z Krakowem

Droga ekspresowa S7 powstaje, by usprawnić ruch na kierunku północ - południe. Połączy bezpośrednio Gdańsk, Warszawę i Kraków.

Jak zapewnia GDDKiA, wybudowanie drogi ekspresowej S7 przyczyni się do skrócenia czasu podróży, zwiększenia przepustowości i płynności ruchu, poprawy bezpieczeństwa ruchu na drodze istniejącej, zmniejszenia wypadkowości, poprawy warunków życia mieszkańców miejscowości zlokalizowanych w sąsiedztwie istniejącej drogi krajowej nr 7, aktywizacji gospodarczej terenów położonych w otoczeniu inwestycji, uporządkowania układu komunikacyjnego w północno - wschodnim obszarze Krakowa oraz odciąży miasto z ruchu tranzytowego.

Poprzez węzeł Mistrzejowice połączy się z drogą ekspresową S52 (Północną Obwodnicą Krakowa), odciążając Południową Autostradową Obwodnicą Krakowa.

>>> Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada:

Więcej o:
Komentarze (42)
S7. Już niedługo z Warszawy do Krakowa pojedziemy ekspresówką. Kolejny odcinek S7 w budowie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dudaday

  Oceniono 35 razy 7

  przez 4 lata PIS nie zbudował nawet kilometra nowej autostrady. Wszystko co się buduje i PIS z pompą oddaje to inwestycje załatwione za rządów PO - PSL w kooperacji z Unią Europejską...

 • Gość: Xyz

  Oceniono 7 razy 7

  Witam, S7 Widoma Szczepanowice zaczęli budować zaraz po otrzymaniu ZnRID jeszcze w sierpniu. Na bieżąco co się dzieje na budowach dróg i kolei znajdziecie na forum polskich wieżowców zdjęcia i filmy są także.

 • Gość: czytelnik1

  Oceniono 8 razy 6

  W 2021 lub raczej w 2022 jak dobrze pójdzie wybudują i oddadzą do użytkowania ten odcinek a co z innymi przy Wa-wie i Krakowie, "budują się"?

 • ks-t

  Oceniono 17 razy 5

  Kiedyś, słyszałem następującą anegdotkę:
  Przyjeżdża polska delegacja do Francji i jest goszczona przez mera w niezwykle szykownej rezydencji. Pytają sie go jak sobie pozwolił na taki wydatek. On pokazuje przez okno: "Widzicie tę drogę? Więc połowa poszła na drogę a połowa na mój dom". Po paru latach delegacja z Francji przyjeżdza do Polski i jest także goszczona w niezwykle eleganckiej rezydencji. Na podobne pytanie gospodarz odpowiada: "wyjrzyjcie przez okno. Widzicie tam drogę?" Francuzi mówią, żadnej drogi nie ma! No właśnie, odpowiada polski gospodarz.

 • antoni130654

  Oceniono 9 razy 5

  A odcinek Kraków-Bieżanów Myślenice ? Jeszcze niema nawet "POMYSŁA"

 • who_cares

  Oceniono 6 razy 4

  Szczepanowice - Miechów utknęło po awanturach lokalnych NIMB.

 • Gość: Jan

  Oceniono 4 razy 2

  A w trójmieście dalej nie mogą rozpocząć budowy Trasy Kaszubskiej, dalej bawią się z wydaniem ZRIDU mimo że termin jego wydania minął w zeszłym miesiącu

 • b_fett

  Oceniono 6 razy 2

  i wtedy odstawimy stolyce na jej poczesne mniejsce: tak obok smoczej jamy bedzie sejm, na cracowii senat a kolega prezydent zamieszka z leszkiem kolezka

 • dziadwawelski

  Oceniono 1 raz 1

  To jest kraj "wielkich możliwości". Zawsze można wziąć w łapę podczas budowy drogi a później podczas "rozbudowy drogi". Już poczyniono przygotowania czyli "zarezerwowano miejsce na dobudowę trzeciego pasa". Służby "państwowe" takie jak CB coś tam w każdej możliwej formule zajęte zamykaniem przeciwników siwego Kalksztayna nie mają czasu na walkę lub dzielnie wspierają ten "drogowy interes"..............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX