Parkowanie w miastach drożeje. Na razie powoli. Samorządy wykorzystują nową ustawę

Piotr Kozłowski
Gdańsk zwiększył ceny o 30 gr za godzinę i poszerzył strefę płatnego parkowania. Wrocław zrezygnował z preferencyjnej stawki za krótki postój. W Krakowie będzie drożej od grudnia. Warszawa czeka do przyszłego roku. Samorządy zaczynają korzystać z nowego prawa.

Od września samorządy mogą podnosić stawki za parkowanie w płatnych strefach. I nieśmiało zaczynają z tej możliwości korzystać. To efekt ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Póki co podwyżki są symboliczne, bo samorządowcy obawiają się reakcji kierowców, wyjątkowo wrażliwych na jakiekolwiek formy ograniczenia ruchu samochodów. Ale już wiadomo, że większych podwyżek można spodziewać się pod koniec tego i w przyszłym roku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Gdzie i jakie podwyżki za parkowanie obowiązują od września

 • W Gdańsku podwyżka wynosi 30 gr za każdą godzinę. Mandat za brak opłaty to już nie 50 tylko 200 zł. Poszerzono płatną strefę o ulice: Jaracza, Nowomiejską, Robotniczą, Pawłowskiego, Jaśkową Dolinę, 3 Maja oraz o ulicę Doki.
 • We Wrocławiu przestała obowiązywać stawka preferencyjna (50 gr) za krótki postój.
 • Wiadomo już, że w Katowicach płatny obszar zostanie powiększony o nową strefę Ceglana–Wita Stwosza. Pierwsza godzina będzie tam kosztować 3 zł, a kolejne dwie 3,60 i 3,90 zł. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie się to stanie.
 • W Krakowie od 22 września parkowanie będzie płatne również w soboty. Dodatkowo w grudniu będzie drożej. W strefie A godzina parkowania będzie kosztować 6 zł. W strefach B i C odpowiednio 5 i 4 zł.
 • W Warszawie nic nie zmieni się do przyszłego roku. Później strefa płatnego parkowania obejmie kilka nowych ulic Woli i Pragi. Póki co nic nie mówi się o zwiększaniu opłat za parkowanie w stolicy.

Parkowanie w miastach będzie droższe. Bo musi

Do tej pory maksymalna stawka za pierwszą godzinę parkowania wynosiła 3 zł. Od lat była na tym samym poziomie. Samorządowcy musieli ograniczać się do zwiększania zasięgu płatnych stref, a to działanie nie zniechęcało kierowców do poruszania się samochodami.

W rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze mówił:

W Berlinie jest 290 aut na tysiąc mieszkańców i trend odwrotny - tam liczba aut spada. Kopenhaga - 241, Amsterdam - 247. A w Warszawie - 750. (...) Z badań wiadomo, że 250 aut na 1000 mieszkańców to granica, powyżej której miasto przestaje dobrze funkcjonować i być wygodne dla pieszych. Używanie samochodu tam, gdzie nie jest to konieczne, powinno być drogie i uciążliwe.

Miejscy aktywiści mówią, że ruch samochodów trzeba natychmiast ograniczyć, a można tego dokonać wyłącznie poprzez radykalne działania. I nie chodzi tylko o jakość powietrza, która w polskich miastach jest fatalna, ale również o miejską przestrzeń, która przez samochody jest chaotyczna i nieprzyjazna dla pieszych i rowerzystów. - Budowanie kolejnych parkingów i poszerzanie ulic to tylko zachęta do podróżowania samochodem - mówi Mencwel.

SPRAWDZAMY. Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Zmierzyliśmy czas

Zobacz wideo

Komunikacja miejska? Tak, ale...

Polskie miasta od lat inwestują ogromne środki w rozbudowę transportu publicznego. Jest coraz więcej autobusów i tramwajów, tabor jest nowocześniejszy, a w Warszawie powstała nowa linia metra. Ale to wciąż nie rozwiązuje pewnego problemu.

Każdego dnia do stolicy wjeżdża pół miliona samochodów spoza miasta. Do Katowic - 120 tys. Dlaczego? Bo miasta zaczęły się rozrastać w niewyobrażalnym tempie, a deweloperzy zabudowywać puste przestrzenie na ich granicach. Na to samorządowcy nie byli przygotowani - deweloper nie zorganizuje przecież nowej linii autobusowej czy nie doprowadzi na osiedle torów tramwajowych albo kolejki miejskiej. Słabo zorganizowany transport publiczny na obrzeżach miast wręcz wymusza jazdę samochodem. I nie zmienią tego parkingi P+R, bo skoro ktoś już wystał się w korkach na granicy miasta, to postoi też w tych miejskich.

Bez licznych buspasów, bez punktualnych i często kursujących autobusów i tramwajów, bez rozbudowanego transportu podmiejskiego i sensownych możliwości przesiadek o zmniejszeniu liczby samochodów w polskich miastach nie może być mowy. Znacząco wyższe opłaty za parkowanie niektórych kierowców mogą skłonić do wyboru komunikacji publicznej, ale co mają powiedzieć ci, którzy nie posiadają alternatywy? Trudno sobie wyobrazić, by ktoś, kto ma do wyboru podróż do centrum miasta metrem lub samochodem, wybrał to drugie. Ale na razie w Polsce linii metra mamy dwie, tramwaje nie jeżdżą na obrzeża miast, a szybka kolej miejska jest szybka tylko wtedy, gdy akurat się nie zepsuje.

Wyższe opłaty za parkowanie w wyznaczonych strefach? Jak najbardziej tak. Mieszkańcy centrów i dzielnic położonych nieopodal już i tak masowo korzystają z dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej (np. Warszawa ma najwyższy odsetek podróży komunikacją miejską w Europie). Ale wraz z wprowadzeniem podwyżek za parkowanie samorządy powinny zainwestować w poprawę jakości transportu publicznego na obrzeżach największych miast.

Więcej o:
Komentarze (81)
Parkowanie w miastach drożeje. To efekt znowelizowanej ustawy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 41 razy 15

  Koszt parkowania w centrum powinien być ustalany zgodnie z prawem popytu i podaży i być na tyle wysoki, żeby cały czas było wolnych kilka procent miejsc, tak aby miejsce można było znaleźć w kilka minut. Jeżeli szukanie miejsca zajmuje kwadrans albo dwa, to znaczy że parkowanie jest zbyt tanie. Jeżeli parkingi świecą pustkami - zbyt drogie.

 • zigzaur

  Oceniono 26 razy 12

  Wiecie co, działacze z Miasta? Mam pomysła na zmniejszenie natężenia ruchu samochodów:
  Likwidacja służbowych samochodów urzędasów centralnych czy samorządowych.

 • Gość: ZZ

  Oceniono 22 razy 8

  Było nas czworo. Chcieliśmy jechać tramwajem. Po przeliczeniu okazało się, że taksówka wychodzi taniej. Wzięliśmy taksówkę. Następnym razem pojedziemy dwoma samochodami, bo wyjdzie i taniej i wygodniej.

 • js08836

  Oceniono 6 razy 6

  A gdzie podziemne parkingi ( studnie ) o których było głośno jakiś czas temu. To właśnie pieniądze pobierane z opłat parkingowych powinny służyć budowie takich parkingów a nie podwyższając płace w magistracie. Przecież to są miliony w skali roku. Warszawę byłoby stać na budowę rokrocznie kilka takich parkinów. W innych miastach też.

 • alberts

  Oceniono 23 razy 5

  Błędy w myśleniu. Na razie to komunikacja miejska jest droga i uciążliwa. Warszawa to nie wszystkie miasta w Polsce. A przy okazji czy miasto Łódź to już straciło prawa miejskie? Artykuł tendencyjnie napisany przez prowincjonalnego warszawskiego dziennikarza, co to z założenia ewentualnie konurencyjnego miasta nie widzi.

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 4

  jeżeli władze miast chcą zmniejszyć liczbę samochodow w centrach miast, to muszą zlikwidować wszelkiego rodzaju abonamenty. Dziś praktycznie we wszystkich miastach liczba abonamentów przekracza liczbę miejsc parkingowych. Natomiast wpływy z parkowania w dużej części powinny trafiać do współfinansowania parkingów podziemnych pod budynkami mieszkalnymi i biurowymi. Dziś deweloperom nie opłaca się budować wystarczającej liczby miejsc parkingowych

 • facio60

  Oceniono 8 razy 4

  Jazda samochodem w Warszawie w godzinach 7.30- 9.30 a potem 16-18 to horror. Odcinek 20 km jedzie się godzinę. Od pewnego czasu mieszkam w jednym z największych miast niemieckich i ruch tam jest w porównaniu z polską stolicą znikomy. Przez pierwszy miesiąc nie mogłem w to uwierzyć, myślałem że to przypadek. Ale komunikacja zbiorowa wcale nie jest tam tania. Mnóstwo ludzi jeździ do pracy rowerami. W niemal 100% są to rodowici Niemcy. Nachodźców w godzinach rannych niemal się nie widuje, za to koło południa i wieczorami jest ich zatrzęsienie. Ktoś musi na nich pracować, a Niemcy pokornie to wykonują.

 • sandiii

  Oceniono 10 razy 4

  kara za jazdę bez biletu: 38-krotność ceny biletu = 266 zł. www.ztm.waw.pI/?c=110&l=1
  kara za niepłacenie za parkowanie: 50 zł (za 1h 3 zł więc kara to 16 raz opłata za pierwszą godzinę) zdm.waw.pI/sprawy/parkowanie/oplata-za-postoj/
  I gdzie tu promocja jazdy komunikacją zbiorową?

 • kka69

  Oceniono 16 razy 4

  W Wawie jest zarejestrowanych 750 aut na tysiąc mieszkańców, ale tych aut nie ma w Wawie.
  To są auta leasingowe , a mają jedynie rejestrację warszawską, natomiast jeżdzą w innych miastach Polski.
  Bywa też, że jak firma ma centralę w Wawie, to wszystkie jej auta też mają rejestrację warszawską.
  I to jest główny powód tak rewelacyjnego wyniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX