Mapa wypadków. Policja podsumowała wakacje

582 - tyle punktów znalazło się na policyjnej mapie. Za każdym z nich kryje się wypadek, w którym zginęła co najmniej jedna osoba.

Kiedy na początku wakacji, pod koniec czerwca, publikowaliśmy policyjną mapę, znajdowało się na niej 14 punktów. Każdy z nich oznaczał miejsce, w którym doszło do wypadku, w którym zginęła co najmniej jedna osoba. Przez całe wakacje, codziennie policja aktualizowała tę mapę, nanosząc na nią kolejne punkty, za którymi kryła się tragedia. Już 10 lipca, kiedy kolejny raz na Moto.pl pokazywaliśmy policyjną mapę, znajdowało się na niej 160 miejsc w całej Polsce. Dziś przyszedł czas na podsumowanie wakacji.

W ostatniej chwili zobaczyła rozpędzony samochód. Własnym ciałem osłoniła chłopca

Zobacz wideo

Mapa śmiertelnych wypadków - wakacje 2019

Warto podkreślić, że prezentowane na mapie dane są wstępne - czarnych punktów na pewno będzie więcej, bo w szpitalach wciąż leżą i nieraz walczą o życie poszkodowani w wypadkach, które odbyły się w ostatnich dniach. Szczególnie newralgicznym okresem był ostatni weekend, na który przypadły liczne powroty z wakacji, dlatego liczba ofiar śmiertelnych wypadków może wzrosnąć znacząco. Póki co na wakacyjnej mapie wypadków znajdują się 582 punkty, za którymi kryje się śmierć przynajmniej jednej osoby.

Mapa wypadków drogowych - wakacje 2019Mapa wypadków drogowych - wakacje 2019 Fot. policja.plPolicja radzi, jak zminimalizować ryzyko wypadku

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady bezpieczeństwa. Poniżej wymieniamy niezwykle ważne zasady, na które zwraca uwagę drogówka.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.