Nowy Mercedes GLE Coupe. Zgrabniejszy i większy od poprzednika

Nowy Mercedes GLE Coupe wygląda lepiej niż poprzednik. Ale trudno, by było inaczej. Na początku w Europie będzie dostępny wyłącznie w wersjach wysokoprężnych.

Tak zwane SUV-y coupe powstały, by wypełnić rynkową niszę. Szybko okazało się, że nisza wcale nie jest niszą, bo zapotrzebowanie na tego typu auta w różnych segmentach jest spore. SAV-y nigdy nie grzeszyły urodą i praktycznością, a jednak wciąż nie brakuje na nie chętnych. Na GLE Coupe pierwszej generacji też nie brakowało, dlatego powstała druga.

Nowy Mercedes GLE Coupe - zgrabniejszy i większy

Przód nowego GLE Coupe pozornie jest kopią zwykłego GLE, ale nawet tutaj zaszły zmiany - grill i zderzak są inne, a szyba jest pochylona pod innym kątem. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tylna część nadwozia. Projektantom w końcu udało się uzyskać "efekt lekkości", czego nie można było powiedzieć w przypadku odchodzącej generacji GLE Coupe. Mówiąc wprost: nowy SAV Mercedesa wygląda znacznie lepiej od poprzednika.

GLE Coupe mierzy 4939 mm długości i 2010 mm szerokości. To odpowiednio o 39 i 7 mm więcej niż u poprzednika. Rozstaw osi wzrósł o 200 mm, co ma gwarantować pasażerom siedzącym z tyłu więcej przestrzeni.

We wnętrzu znalazło się sporo sportowych akcentów, ale to zasługa (widocznego na zdjęciach) pakietu AMG. Ogólnie kokpit nie różni się niczym od tego znanego z nowego GLE. Wersja coupe w standardzie jest jednak lepiej wyposażona (nawet bazowa wersja ma deskę rozdzielczą obszytą skórą).

Nowy Mercedes GLE CoupeNowy Mercedes GLE Coupe Fot. Mercedes

Mercedes GLE Coupe - silniki

Początkowo na europejskich rynkach GLE Coupe będzie dostępne w dwóch wersjach. Obie wysokoprężne i obie z napędem na cztery koła 4MATIC. Mowa o 350d i 400d. Pod tym oznaczeniem kryje się sześciocylindrowy silnik o mocy - odpowiednio - 272 KM (600 Nm) i 330 KM (700 Nm). Standardem w obu wersjach będzie 9-stopniowy automat. 

Zwolennicy silników benzynowych będą musieli chwilę poczekać na wersję AMG GLE 53 z 3-litrowym, 6-cylindrowym silnikiem o mocy 435 KM (520 Nm). Ta odmiana GLE Coupe osiąga pierwszą setkę w 5,3 s.

Pierwsze egzemplarze usportowionego SUV-a Mercedesa trafią do Europy wiosną przyszłego roku. Ceny na razie nie są znane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.