Co z obowiązkową jazdą na światłach w dzień? Jest jednoznaczna odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Polska pozostanie jednym z 15 krajów Unii Europejskiej, w którym jazda z włączonymi światłami mijania w ciągu dnia będzie obowiązkowa. Ministerstwo Infrastruktury nie będzie pracowało nad zmianą tych przepisów.
Wyrażam opinię, iż ustawowy obowiązek używania świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej, podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu jest właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany

- powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Posłowie chcą zniesienia obowiązku jazdy na światłach w dzień

Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą - argumentowali posłowie Kukiz'15, którzy wysłali w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury.

Posłowie powoływali się w niej na prace Sławomira Gołębiowskiego, który przez prawie 50 lat był związany z Instytutem Transportu Samochodowego. Sporządzał też opinie jako biegły sądowy. Według analiz dokonanych przez Gołębiowskiego wprowadzony w Polsce przepis nakazujący jazdę na światłach mijania w ciągu dnia nie zmniejszył liczby wypadków. Ekspert powołuje się też na prace z Norwegii i Stanów Zjednoczonych, które potwierdzają jego tezę.

Resort odrzucił te argumenty. Jazda na światłach mijania w dzień i przez cały rok jest i pozostanie obowiązkowa - napisał w odpowiedzi do posłów.

Mając na uwadze wnioski z przeprowadzonych badań i analiz oraz doświadczenia znacznej części państw Unii Europejskiej, wyrażam opinię, iż ustawowy obowiązek używania świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej, podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu jest właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany. Z tego względu w najbliższej perspektywie resort nie planuje podejmowania działań legislacyjnych, mających na celu zmianę obowiązujących przepisów w przedmiotowym zakresie

- podsumowało Ministerstwo Infrastruktury.

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w dzień

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w dzień obowiązuje w 15 krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, w krajach, w których nie ma takiego obowiązku, państwowe organizacje będące odpowiednikami polskiego ITS-u, mimo to zalecają jazdę z włączonymi światłami mijana w dzień. Istnieje też wiele badań (m.in. ITS-u), które stwierdzają wprost, że włączone światła w dzień zwiększają bezpieczeństwo.

Mandat za jazdę bez świateł

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowa. Za niewłączone światła w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Niewłączenie świateł po zmroku to już 4 punkty i 200 zł mandatu.

Mandatu nie trzeba oczywiście przyjmować. Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Odpowiadamy w poniższym wideo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA