Co z obowiązkową jazdą na światłach w dzień? Jest jednoznaczna odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Polska pozostanie jednym z 15 krajów Unii Europejskiej, w którym jazda z włączonymi światłami mijania w ciągu dnia będzie obowiązkowa. Ministerstwo Infrastruktury nie będzie pracowało nad zmianą tych przepisów.
Wyrażam opinię, iż ustawowy obowiązek używania świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej, podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu jest właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany

- powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Posłowie chcą zniesienia obowiązku jazdy na światłach w dzień

Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą - argumentowali posłowie Kukiz'15, którzy wysłali w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury.

Posłowie powoływali się w niej na prace Sławomira Gołębiowskiego, który przez prawie 50 lat był związany z Instytutem Transportu Samochodowego. Sporządzał też opinie jako biegły sądowy. Według analiz dokonanych przez Gołębiowskiego wprowadzony w Polsce przepis nakazujący jazdę na światłach mijania w ciągu dnia nie zmniejszył liczby wypadków. Ekspert powołuje się też na prace z Norwegii i Stanów Zjednoczonych, które potwierdzają jego tezę.

Resort odrzucił te argumenty. Jazda na światłach mijania w dzień i przez cały rok jest i pozostanie obowiązkowa - napisał w odpowiedzi do posłów.

Mając na uwadze wnioski z przeprowadzonych badań i analiz oraz doświadczenia znacznej części państw Unii Europejskiej, wyrażam opinię, iż ustawowy obowiązek używania świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej, podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu jest właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany. Z tego względu w najbliższej perspektywie resort nie planuje podejmowania działań legislacyjnych, mających na celu zmianę obowiązujących przepisów w przedmiotowym zakresie

- podsumowało Ministerstwo Infrastruktury.

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w dzień

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w dzień obowiązuje w 15 krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, w krajach, w których nie ma takiego obowiązku, państwowe organizacje będące odpowiednikami polskiego ITS-u, mimo to zalecają jazdę z włączonymi światłami mijana w dzień. Istnieje też wiele badań (m.in. ITS-u), które stwierdzają wprost, że włączone światła w dzień zwiększają bezpieczeństwo.

Mandat za jazdę bez świateł

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowa. Za niewłączone światła w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Niewłączenie świateł po zmroku to już 4 punkty i 200 zł mandatu.

Mandatu nie trzeba oczywiście przyjmować. Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Odpowiadamy w poniższym wideo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (108)
Co z obowiązkową jazdą na światłach w dzień? Jest jednoznaczna odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zielona-galazka

  Oceniono 141 razy 45

  I bardzo dobrze.
  I zakazać instalowania i uzywania świecących chińskich paciorków, imitujących światła do jazdy dziennej.

 • Gość: bingo

  Oceniono 121 razy 31

  Auto z włączonymi światłami jest lepiej widoczne na drodze. Krótka piłka

 • dupajasi0

  Oceniono 85 razy 25

  Teraz wycofywanie się z obowiązku używania świateł może być trochę ryzykowne bo ludziska przyzwyczaili się, że autka poruszają się oświetlone przez cały dzionek. Dodatkowo wszystkie nowe mają cały czas działające światła dzienne, które się zresztą same włączają. Więc zniesienie obowiązku jazdy z włączonym światłami spowoduje, że część ludzi będzie je miała włączone a część nie. Co na pewno urozmaici sytuację na drogach a jednocześnie da zarobić blacharzom, lekarzom i grabarzom oraz katolickim magom i szamanom. ;-)

 • jarsza

  Oceniono 52 razy 20

  Oczywiście, że zostawić przepis poprawiający widoczność samochodu z daleka. Nawet jak dzięki temu uratujemy jedno życie to już plus. Minusują właściciele szrotów co im dwie lampki rozładowują "akumulator".

 • Gość: yerry

  Oceniono 62 razy 16

  Piszę z pozycji pieszego - światła mijania/do jazdy dziennej... zdecydowanie TAK !

 • andrzej.wald

  Oceniono 66 razy 8

  Przed wprowadzeniem obowiązku jazdy na światłach jechałem latem 2002 r. drogą wojewódzką nr 884 i nr 878 w województwie podkarpackim w kierunku Rzeszowa. Te drogi są kręte i stosunkowo wąskie. Tak się złożyło, że wtedy padał deszcz. W pewnym momencie postanowiłem policzyć ile mijanych aut jedzie bez świateł. Na odcinku ok. 50 km naliczyłem, że na każde 10 mijanych samochodów dwa jechały w takich warunkach bez włączonych świateł mijania. W krajach skandynawskich w sprzedawanych tam autach montowano nawet systemy automatycznie włączające światła po odpaleniu silnika. Kuriozum wydają mi się twierdzenia jakoby nawet jazda na światłach mijania miała stanowić zagrożenie i zmniejszać bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zanim wprowadzono obowiązek jazdy na światłach w dzień to sam jeździłem z włączonymi światłami, gdyż z mojej praktyki wynika, że takie auto szybciej staje się widoczne.

 • Gość: guest_wiec1

  Oceniono 39 razy 7

  Oczywiscie ze pojazd oswietlony w dzien jest lepiej widoczny nuz nieoswietlony i swiatla wplywaja na bezpieczenstwo. Niech cpuny kukiza przejada sie droga jednopasmowa z duzym zadrzewieniem wokol w dzien sloneczny i bezchmurny. Przez powstajacy cien robi sie ogromna granica natezenia swiatla i kontrastu ktora powoduje ze obiekty w szczegolnosci w obszarze zacienionym sa slabiej widoczne i to w sposob zauwazalny,a jesli dodac ze te obiekty sie poruszaja to czas reakcji znacznie sie skraca. Choc dla tych cpunow to i tak bez znaczenia bo oni na highu jezdza z zamknietymi oczami.

 • kka69

  Oceniono 7 razy 5

  A czemu rowerzyści jezdzą bez włączonych świateł?
  Rower trudniej zauważyć niż samochód.

 • Gość: maciej

  Oceniono 44 razy 4

  powinien byś absolutny NAKAZ zapalonych świateł dla każdego pojazdu na jezdni!! czyli roweru, hulajnogi..... przecież tego drobiazgu nie widać w powodzi oświetlonych samochodów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX