Pieszy powinien mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściu. Senacka komisja chce zmienić prawo na wzór Niemiec

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji planuje rozpocząć prace nad petycją jednego z obywateli. Zgłosił on, że pierwszeństwo powinni mieć nie tylko piesi znajdujący się na przejściu, ale także ci, którzy dopiero oczekują by na nie wejść.

Podczas głosowania na Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senatorowie jednogłośnie uznali, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych wymagają zmiany. W wielu europejskich krajach (np. Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria) pieszy ma pierwszeństwo nie tylko w momencie przechodzenia przez pasy, ale także gdy dopiero zbliża się do przejścia.

Petycja wpłynęła do Senatu w kwietniu br., a jej autorem jest Krzysztof Śmioszek. Pisze on, że potrzebujemy zmian, które zwiększą ochronę najwyższej wartości, jaką jest ludzkie życie. Proponuje także gotowe rozwiązanie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych i zbliżającemu się do takiego przejścia

Jak donosi portal skupiający się na bezpieczeństwie w ruchu drogowym brd24.pl (źródło), senator Michał Seweryński, który zgłosił wniosek o podjęcie praw nad petycją, uznał, że sformułowanie „zbliżającemu się do tego przejścia” jest niewystarczające. Zamiast tego proponuje wprowadzenie zapisu o „sygnalizowaniu zamiaru przekroczenia jezdni”.

Przypomnę, że w poprzedniej kadencji mieliśmy podobną petycję i podobne sformułowanie było proponowane. Wszyscy zwracali uwagę na to, że jest ono niedookreślone. Proponuje, żeby słowa „zbliżającemu się do przejścia” uzupełnić sformułowaniem „sygnalizującemu zamiar przekroczenia jezdni” – tak jak to jest w niektórych innych krajach europejskich. Wtedy nie będzie wątpliwości o jakie osoby zbliżające się do przejścia chodzi

– cytuje senatora portal brd24.pl.

Policyjne statystyki wypadków z udziałem pieszych

Polska jest jednym z krajów, w którym w wypadkach ginie najwięcej pieszych. Statystyki są alarmujące. Z zeszłorocznego raportu policji o wypadkach drogowych wynika, że w 2018 roku doszło do 31 674 wypadków. W zdarzeniach tych zginęły 2 862 osoby. W 2018 roku odnotowano 7 548 wypadków z udziałem osób pieszych (23,8 proc. ogółu), w których zginęło 803 pieszych (28,1 proc. ogółu), a 6 918 pieszych odniosło obrażenia ciała (18,5 proc. ogółu).

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych jest także trzecią przyczyną wypadków drogowych. W 2018 roku ponad 11 proc. wypadków (3 072 zdarzenia), do których doszło z winy kierujących pojazdami, wydarzyło się z powodu nieustąpienia pierwszeństwa. Na szczycie niechlubnej listy jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (7 488 wypadków, 27,2 proc.) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6 256 wypadków, 22,7 proc.).

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.