Pieszy powinien mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściu. Senacka komisja chce zmienić prawo na wzór Niemiec

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji planuje rozpocząć prace nad petycją jednego z obywateli. Zgłosił on, że pierwszeństwo powinni mieć nie tylko piesi znajdujący się na przejściu, ale także ci, którzy dopiero oczekują by na nie wejść.

Podczas głosowania na Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senatorowie jednogłośnie uznali, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych wymagają zmiany. W wielu europejskich krajach (np. Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria) pieszy ma pierwszeństwo nie tylko w momencie przechodzenia przez pasy, ale także gdy dopiero zbliża się do przejścia.

Petycja wpłynęła do Senatu w kwietniu br., a jej autorem jest Krzysztof Śmioszek. Pisze on, że potrzebujemy zmian, które zwiększą ochronę najwyższej wartości, jaką jest ludzkie życie. Proponuje także gotowe rozwiązanie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych i zbliżającemu się do takiego przejścia

Jak donosi portal skupiający się na bezpieczeństwie w ruchu drogowym brd24.pl (źródło), senator Michał Seweryński, który zgłosił wniosek o podjęcie praw nad petycją, uznał, że sformułowanie „zbliżającemu się do tego przejścia” jest niewystarczające. Zamiast tego proponuje wprowadzenie zapisu o „sygnalizowaniu zamiaru przekroczenia jezdni”.

Przypomnę, że w poprzedniej kadencji mieliśmy podobną petycję i podobne sformułowanie było proponowane. Wszyscy zwracali uwagę na to, że jest ono niedookreślone. Proponuje, żeby słowa „zbliżającemu się do przejścia” uzupełnić sformułowaniem „sygnalizującemu zamiar przekroczenia jezdni” – tak jak to jest w niektórych innych krajach europejskich. Wtedy nie będzie wątpliwości o jakie osoby zbliżające się do przejścia chodzi

– cytuje senatora portal brd24.pl.

Policyjne statystyki wypadków z udziałem pieszych

Polska jest jednym z krajów, w którym w wypadkach ginie najwięcej pieszych. Statystyki są alarmujące. Z zeszłorocznego raportu policji o wypadkach drogowych wynika, że w 2018 roku doszło do 31 674 wypadków. W zdarzeniach tych zginęły 2 862 osoby. W 2018 roku odnotowano 7 548 wypadków z udziałem osób pieszych (23,8 proc. ogółu), w których zginęło 803 pieszych (28,1 proc. ogółu), a 6 918 pieszych odniosło obrażenia ciała (18,5 proc. ogółu).

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych jest także trzecią przyczyną wypadków drogowych. W 2018 roku ponad 11 proc. wypadków (3 072 zdarzenia), do których doszło z winy kierujących pojazdami, wydarzyło się z powodu nieustąpienia pierwszeństwa. Na szczycie niechlubnej listy jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (7 488 wypadków, 27,2 proc.) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6 256 wypadków, 22,7 proc.).

Więcej o:
Komentarze (69)
Pieszy powinien mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściu. Senacka komisja chce zmienić prawo na wzór Niemiec
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mccone

  Oceniono 14 razy 12

  Jestem zdecydowanie za takim rozwiązaniem. Piesi powinni być świetymi krowami na przejściach i w ich okolicy. Teraz mamy dziwne prawo. Niby na przejściu pieszy ma pierwszeństwo, ale jednocześnie nie powinien "wtargnąć" na przejście pod nadjeżdzający pojazd. Niejasne sformułowanie prowadzi do absurdalnych wyroków, że 80 letnia babcia jest winna "wtargnięcia" na pasy. Nie ... powinna być odwrotnie . Kierowca powinien jechać tak, aby uwzględnić możliwość właśnie tego "wtargnięcia" na pasy przez pieszego i móć się zatrzymać.

 • jaceksea

  Oceniono 11 razy 11

  Nawet na Wyspach Karaibskich 9np. St.Thomas, St.Marteen, Aruba) ten przepis obowiązuje i jest bezdyskusyjnie przestrzegany przez wszystkich kierowców!

 • ida61

  Oceniono 17 razy 11

  takie przepisy obowiazuja w Niemczech, Szwecji, Norwgeii i jakos tam nikogo nie dziwia, jest mniej zabitych niz w Polsce, a najwiecej wypadkow w Szwecji powoduja kierowcy z Polski, Rumunii, Bulgarii, Ukrainy.

 • Gość: alFred

  Oceniono 13 razy 7

  Dlaczego nie można rozpocząć edukacji w przedszkolach. Do dziś pamiętam wierszyk : spójrz na lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo, nic nie jedzie przechodź żwawo.
  Potem mamy takich zakapturzonych, ze słuchawkami na uszach, z o oczami w smartfonie, z piwem w ręce idąc tyłem do jadących samochodów wchodzi skosem na przejście i ma wszystko w d.... Ale dla takich debili robi się nawet podświetlone wejście na pasy. Chore.

 • zartiepl

  Oceniono 12 razy 6

  Nie mogę się doczekać, kiedy senat zacznie wprowadzać inne regulacje prawne obowiązujące w Niemczech. Np. te o finansowaniu kościoła.

 • Gość: Kierowca

  Oceniono 6 razy 6

  Zatrzymał mnie policjant i nachylając się poprosił o dokumenty. Od policjanta na służbie wyczułem z ust wyraźny odór alkoholu. Gdzie mogę zadzwonić oprócz policji by usunąć takiego policjanta pijaka?

 • Gość: mccone

  Oceniono 9 razy 5

  Pieszymi są często osoby , które nie mają prawa jazdy, dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku. One mogą się nie orientować w przepisach lub mieć ograniczenia wynikające z wieku, niepełnosprawności itp. Dlatego właśnie ich należy szczególnie chronić. Kierowca, czyli osoba znająca przepisy, prowadząca niebezpieczny pojazd i świadoma zagrożenia , które z tym się wiąże, musi brać na siebie większą odpowiedzialność. Tu nie może być symetrii.

 • Gość: Raf1x

  Oceniono 5 razy 3

  Obecnie przepisy byłyby wystarczające gdyby tylko policja potrafiła je egzekwować. Tymczasem przekraczanie prędkości, wyprzedzanie a nawet omijanie pojazdów ustępujących pieszym na PdP jest w Polsce nagminne.

 • mere_terre

  Oceniono 1 raz 1

  a może nie wymyślać dziwnych zapisów tylko skorzystać z doświadczeń sąsiadów? Patrz tu: www.brd24.pI/infrastruktura/piesi-maja-pierwszenstwo-pasami-zawsze-maja-zebry-zrobili-niemcy/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX