Polacy za używane SUV-a płacą nawet dwa razy więcej niż za inne auta. Średnio prawie 40 tysięcy zł

Modę SUV-ów i crossoverów widać nie tylko na rynku nowych samochodów. Oczywiście stają się one coraz popularniejsze na rynku wtórnym - sprzedaż używanych SUV-ów rośnie o 118 proc. Jeszcze ciekawiej wygląda kwestia ceny. Polacy są skłonni wydać na auto tego typu znacznie więcej.

Polacy są skłonni zapłacić za używane SUV-a o prawie 112 proc. więcej pieniędzy niż na hatchbacki, sedany czy kombi - czytamy w raporcie przygotowanym przez AAA Auto na temat sprzedaży SUV-ów na polskim rynku wtórnym. W ofertach sprzedaży mediana ceny używanego SUV-a w I poł. 2019 roku wynosiła 37 900 zł, podczas gdy mediana ceny pozostałych aut wynosiła 17 900 zł. Mediana to wartość przeciętna (środkowa).

Raport powstał w oparciu o analizę danych dotyczących sprzedaży SUV-ów w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych i podsumowano własne wyniki sprzedażowe w tym segmencie z pierwszej połowy tego roku.

Średnia cena SUV-a sprzedanego w AAA AUTO w I poł. 2019 roku wyniosła 46 966 zł. Tylko 8 proc. wszystkich sprzedanych w tym okresie SUV-ów miało cenę do 30 000 zł. Nikły procent stanowiły samochody w cenie do 20 000 zł.

- komentuje Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings.

Udział SUV-ów i crossoverów rośnie nie tylko na rynku nowych samochodów

W AAA AUTO w samym I kwartale 2019 r. w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku sprzedaż SUV-ów wzrosła o 118 proc.

Ciekawy jest także rosnący udział SUV-ów wśród wszystkich sprzedanych samochodów. W ostatnich latach bardzo wyraźnie się zwiększa. Podobnie jak w przypadku samochodów nowych tutaj także obserwujemy, że SUV-y zagarniają dla siebie coraz większy kawałek rynku. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Polacy kupują coraz więcej crossoverów, więcej zaczyna ich trafiać więc na rynek wtórny. AAA Auto podaje następujące liczby:

 • 2015 r. - 12 proc. całej sprzedaży samochodów używanych
 • 2016 r. - 9 proc.
 • 2017 r. - 13 proc.
 • 2018 r. - 14 proc.
 • 2019 r. - 17 proc.

Które SUV-y cieszą się największą popularnością?

Przy okazji raportu o cenach AAA Auto podało także listę używanych SUV-ów, które sprzedawały się najlepiej w pierwszej połowie tego roku. Mowa tu o autach, których cena przekroczyła 30 000 złotych. Na liście znajdziemy popularne modele:

 1. Suzuki Grand Vitara
 2. Kia Sorento
 3. Land Rover Freelander
 4. Hyundai Santa Fe
 5. Dodge Caliber
 6. Dodge Journey
 7. Honda HR-V
 8. Jeep Patriot
 9. Jeep Grand Cherokee
 10. Range Rover Sport
Zobacz wideo
Więcej o: